Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak emeklilere 5000 TL ikramiye ödeneceği müjdesi verildi. Ancak bu ödemeden yararlanacak olan emeklilerin şartları merak ediliyor. Özellikle çiftçilikle uğraşan emekliler, ÇKS belgesi olan emekliler, ziraat odası kaydı olan emekliler ve ikramiye sorgulama işlemleri hakkında bilgi arıyorlar. Peki, çiftçilere 5000 TL ikramiye verilecek mi? ÇKS belgesi olan emekliler, ziraat odası kaydı olanlar ve ikramiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır? İşte, bu konulara ilişkin detaylar.

Çiftçilere 5000 TL ikramiye verilecek mi?

Emeklilere 5000 TL ikramiye ödemesi, 02 Kasım 2023 tarihli ve 32352 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 7464 sayılı Kanun’un 20. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 98. madde ile düzenlendi. Buna göre, 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5000 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ancak bu ödemeden yararlanacak olan emeklilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlar şöyle:

 • 1-31 Ekim 2023 arası herhangi bir tarihte, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil, çalışması olanlar veya faaliyette bulunanlar bu ödemeden yararlanamayacak.
 • Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak.
 • Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

Bu şartlara göre, çiftçilikle uğraşan emeklilerin durumu da netleşiyor. Eğer çiftçiler, Ziraat Odası’nda veya İl/İlçe Tarım Müdürlüğü’nde aktif Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydına sahipse, bu kayıt çalışma veya faaliyet sayıldığı için 5000 TL ikramiyeden yararlanamayacaklar. Ancak ÇKS kaydı olmayan veya kaydını sildiren emekli çiftçiler, bu ödemeden faydalanabilecekler.

ÇKS belgesi olan emekliler 5000 TL ikramiye alacak mı?

ÇKS belgesi olan emekliler, 5000 TL ikramiye ödemesinden yararlanamayacaklar. Çünkü ÇKS belgesi, çiftçilik faaliyetinin devam ettiğini gösteren bir belge olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, ÇKS belgesi olan emekliler, çalışan emekli statüsünde sayılıyorlar. Çalışan emekliler ise, 5000 TL ikramiye ödemesinin kapsamı dışında tutuluyorlar.

Ziraat odası kaydı olanlar 5000 TL ikramiye alacak mı?

Ziraat odası kaydı olanlar da, 5000 TL ikramiye ödemesinden yararlanamayacaklar. Çünkü ziraat odası kaydı, çiftçilik faaliyetinin devam ettiğini gösteren bir kayıt olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, ziraat odası kaydı olan emekliler, çalışan emekli statüsünde sayılıyorlar. Çalışan emekliler ise, 5000 TL ikramiye ödemesinin kapsamı dışında tutuluyorlar.

5000 TL ikramiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

5000 TL ikramiye sorgulama işlemleri, e-devlet üzerinden online olarak yapılamıyor. Sorgulama işlemlerini ve ödemenizin yapılıp yapılmadığını şu şekillerde öğrenebilirsiniz:

İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu! İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu!
 • Bankacılık kanalları üzerinden sorgulama yaparak,
 • Alo-170 hattını arayarak,
 • Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek.

5000 TL ikramiye ödemesi, emekli kapsamına ve tahsis numarasının son rakamına göre belirlenen günlerde yapılıyor. Tahsis numaranızı bilmiyorsanız, e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aşağıda, emekli kapsamına ve ödeme tarihlerine göre ikramiye ödeme günleri verilmiştir.

 • SSK kapsamında aylık alanlardan;
  • Aylık ödeme günü 17, 18, 19 olanlar için 11 Kasım,
  • Aylık ödeme günü 20, 21, 22 olanlar için 12 Kasım,
  • Aylık ödeme günü 23, 24, 25, 26 olanlar için 13 Kasım,
 • Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar için 14 Kasım.
Kaynak: HABER MERKEZİ