Cumhur Aksema'ya Veda Cumhur Aksema'ya Veda

Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen), Antakya, Defne ve Samandağ köylerinde meydana gelen depremde zarar gören çiftçilerle dayanışmak amacıyla 11 Mart ile 16 Mart tarihleri arasında harekete geçti. Çiftçi-Sen, hayvanlarını beslemekte zorluk çeken ve yem bulamayan köylülere yardım etmek için hayvan yemi dağıtımı yaptı

Çiftçi-Sen adlı kuruluş tarafından yapılan açıklamada, tarım arazilerinin yerleşim alanlarına doğru genişlemesi sonucu birçok köyün kent merkezleriyle birleştiği ve Hatay'da da benzer bir durum yaşandığı belirtildi. Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte köylerin mahalleye dönüştürülmesi, köy tüzel kişiliklerinin ortadan kaldırılması ve kentlere bağlı mahalleler haline getirilmesi sonucu, mera ve otlakların yok edildiği, imara ve özelleştirmeye açıldığı ve küçük ölçekli hayvan yetiştiriciliği yapanların bu alanlara erişiminin engellendiği ifade edildi. Ayrıca, yem fiyatlarının neredeyse her gün artması, depremin yaşanması ve hayvan yetiştiricilerinin kendi ailelerinin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaları nedeniyle hayvanlarını yok pahasına satmak zorunda kaldıkları belirtildi.

Çiftçi-Sen tarafından yapılan açıklamada, köylerin kent merkezleriyle birleşmesi sonucu tarım arazilerinin yok edilmesi, hayvan yetiştiriciliği yapan küçük ölçekli çiftçilerin zor durumda kalmalarına neden olduğu belirtildi.