DOKUZ EYLÜL/Türkiye'de kırmızı et fiyatlarındaki artış Ramazan ayı öncesi daha da büyük bir sorun haline geldi. İktidarın fiyatları düşürmek için ithalat yoluna başvurmasına rağmen sektör temsilcileri, ithalatın geçici bir çözüm olduğunu ve üreticilerin tedirginliğini artıracağını söylüyor.

Türkiye'de etin serbest piyasadaki fiyatı 95-110 TL/kg aralığında seyrediyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından yapılan açıklamada, dana kıymada aylık artış oranının yüzde 23,8, yıllık artış oranının ise yüzde 136,9 olduğu belirtildi.

TGSD Başkanı Kaya: Enflasyon üreterek düşer TGSD Başkanı Kaya: Enflasyon üreterek düşer

İthalat çözüm mü?

Et fiyatlarındaki yangın gerekçe gösterilerek hem besilik hem de kasaplık hayvan ithalatının önü açıldı. Et ve Süt Kurumu, Ramazan öncesi 8 bin 500 ton et ve 40 bin kasaplık dana ithalatına gitti. Ancak sektör temsilcileri, ithalatın geçici bir çözüm olduğunu ve üreticilerin tedirginliğini artıracağını belirtiyor.

Ulusal Et Konseyi'nin açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı: "Tüketici nezdinde daha uygun fiyatlı et tüketiminin sağlanabilmesi için karkas satış fiyatlarının maliyetin altında tutmaya çalışmak yerine, her zaman için besi materyali ve yem gibi temel girdilerin düşürülmesine yönelik çalışma yapılmasının en doğru yaklaşım olacağı kanaatindeyiz. Ülkemizle birlikte tüm dünyada canlı hayvan ve karkas et fiyatlarının yükselmesi sebebiyle ülkemizdeki et piyasasını regüle etmek amacıyla kasaplık hayvan veya karkas et ithalatı çözüme katkı vermeyecektir. Aksine üreticilerin yine tedirgin olmasını tetikleyecek ve uzun vadeli üretim dengesini bozacaktır."

Süt ineklerini kesiyorlar

Öte yandan Türkiye’de çok sayıda üreticinin süt yerine dişi hayvanlarını kesip para kazanmayı tercih ettiği ve anaç hayvanların azaldığı belirtiliyor. . Bu durumun da kırmızı et fiyatlarını olumsuz yönde etkilediği ifade ediliyor. TÜİK'in verilerine göre, 2022'de büyükbaş hayvan sayısının bir önceki yıla göre yüzde 5,6 azalarak 17 milyon 24 bin baş olduğu ve son iki yılda büyükbaş hayvan varlığının 1 milyon 134 bin azaldığı açıklanıyor. Bu düşüşte çiğ süt fiyatlarının maliyetinin altında kalmasının en önemli nedenlerden biri olduğu belirtiliyor.