TKP, TİP, SOL Parti, EMEP hepsi şokta! Erdoğan solcuymuş TKP, TİP, SOL Parti, EMEP hepsi şokta! Erdoğan solcuymuş

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Ticaret Bakanı Ömer Polat'a, Türkiye'den İsrail'e ihraç edilen ve silah endüstrisinde kullanılan ürünlerde Filistinlilere karşı kullanılamaz şartı getirilip getirilmediğini sordu. Emre, 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail saldırılarında çoğu çocuk ve kadın binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Filistin'e Yönelik İsrailli Saldırılara Tepkiler Artıyor

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları ve yerinden edme politikaları, Türk kamuoyunda derin üzüntü ve büyük tepkilere neden oluyor. Bu tepkiler bazı kamu kurumları tarafından desteklenirken, Coca Cola ve kahve gibi ürünlerin satışına sınırlamalar getirilmekte. Konu, Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkilerine ve özellikle ihraç edilen ürünlerin içeriği, niteliği ve miktarına odaklanarak tartışılmaktadır. Emre, bu durumun Türk dış politikası ve kamu otoritesiyle çeliştiğine vurgu yaparak, "İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarda kullanılabilecek ürünlerin ihraç edilmesi büyük bir çelişki yaratacaktır." dedi.

Soru Önergesi ile Detaylı İnceleme Talebi

İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan İsrail'e yapılan ihracatla ilgili detaylı bilgiler istedi. Emre'nin soruları şu şekilde:

  • 7 Ekim'de başlayan Gazze savaşından bu yana İsrail'e yapılan ihracat ürünlerinin türü ve miktarı nedir?
  • İhraç edilen ürünler arasında İsrail savaş endüstrisinin ve saldırılarının ihtiyacı olan çelik, yakıt vb. gibi malzemeler bulunmakta mıdır? Bunların özellikleri ve toplam tutarı nedir?
  • Türkiye'den yapılan ihracatın, İsrail'in ihtiyacının ne kadarını karşıladığını biliyor musunuz?
  • İhraç edilen ürünlerde, savaş malzemesi olabilecek ürünler için 'Filistinlilere karşı kullanılamaz' gibi satış şerhleri kullanıldı mı? Kullanmayı düşünüyor musunuz?

Bu sorular, Türkiye'nin İsrail'e yönelik ticaret politikasında yapılan değişikliklere ilişkin net bilgilerin ortaya çıkmasını amaçlamaktadır.

Kaynak: Duvar