Türkiye'de artan hekim intiharlarına ilişkin endişeler giderek büyüyor. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya bir soru önergesi verdi. Hekimlerin yaşadığı zorluklar ve intihar vakalarındaki artış gündeme taşındı.

İstifa Talepleri ve Zorlu Çalışma Şartları

Soru önergesinin gerekçesinde, Türk Tabipler Birliği'nin raporuna dayanarak, 2023 yılının ilk 10 ayında yurtdışına çalışmak için 'iyi hal belgesi' talebinde bulunan hekim sayısının önceki yıllara göre önemli ölçüde arttığına dikkat çekildi. Kara, "Hekimlerin istifa taleplerinin arttığı, gece nöbetlerinin uzunluğu ve ardından gelen yoğun mesai nedeniyle tükenmişlik yaşadığı" ifadeleriyle durumu vurguladı.

Hekimlerden Gelen Çağrılar ve Çalışma Koşulları

Kara, özellikle Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde görev yapan pediatri asistanı Dr. Ece Ceyda Güdemek ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan asistan Doktor Mustafa Yalçın'ın intihar mektuplarına vurgu yaptı. Çalışma saatlerinin uzunluğu, iş yükü, mobbing, ve şiddetin hekimleri tükenmiş hissettirdiği belirtildi.

TİP Kadıköy adayını açıkladı! TİP Kadıköy adayını açıkladı!

Hükümetin Tavırları Eleştirildi

CHP'li Kara, hükümetin hekimlere yönelik tutumunu eleştirerek, "Hekimlerimizin yaşadığı sorunlar, umursamaz bir tavır ve şiddet dili ile daha da artmaktadır" dedi. Hekimlerin karşılaştığı zorlukların, kamuoyu ile paylaşılan somut adımlarla çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı'na Yöneltilen Sorular

Kara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya şu soruları yöneltti:

  • Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları döneminde kaç hekim, sağlık çalışanı ve tıp öğrencisi intihar etmiştir?
  • Hekimleri intihara yönlendiren risk faktörleri tanımlanmış ve sınıflandırılmış mıdır?
  • Hekim intiharlarını engellemek için Bakanlık bünyesinde bir çalışma komitesi kurmayı düşünüyor musunuz?
  • Çalışma ortamları, iş yükü ve hekimlere karşı şiddetin önlenmesi için atılan somut adımları kamuoyuyla paylaşabilir misiniz?
  • İleriye yönelik planlamalarınız nelerdir?

Soru önergesi ile ilgili gelişmeler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ