CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunda 9. Yargı Paketi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Toprak, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen kadınların kendi soyadını kullanma hakkını yeniden yasaklayan düzenlemenin tekrar yasalaştırılmasının hukukun üstünlüğünü ihlal ettiğini belirtti.

CHP'den 2 kanuna ilişkin AYM'ye iptal başvurusu CHP'den 2 kanuna ilişkin AYM'ye iptal başvurusu

Hukuk ve Adaletle Alay Ediliyor

Toprak, "AYM’nin iptal ettiği, 9’uncu yargı reformu paketinde kadınların kendi soyadını kullanma hakkını yasaklayan düzenlemeyi yeniden yasalaştırmak, yargı paketi diye yargı kararını yok sayan anlayışın belgesidir. Hak ve özgürlüklerin genişletilmesine katkısı olmayan bu pakete ‘yargı reformu’ demek, hukuk ve adaletle alay etmektir." ifadelerini kullandı.

Kadın Hakları ve Ayrımcılık

Toprak, reform adı altındaki bu düzenlemelerin kadın haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ihlal ettiğini vurguladı. "Reform adı altındaki bu yargı düzenlemeleri, kadına ayrımcılıkta sakınca görmeyen, kadının varlığını, toplumdaki yerini hiçe sayan ve bunu yasaya dönüştürmek isteyen siyasi anlayışın ürünü ve belgesidir." şeklinde konuştu.

Yüksek Yargının Kararlarına Uymama Tavrı

Toprak, iktidarın AYM'nin iptal ettiği kanun hükmünü geri getirerek yüksek yargının ve AİHM’nin kararlarına uymama tavrını sürdürdüğünü belirtti. "İktidar, 9’uncu yargı paketinde AYM’nin iptal ettiği bir kanun hükmünü aynen geri getirerek, yüksek yargının, AİHM’nin kararlarına uymama, mahkemeleri tanımama tavrını sürdürüyor." dedi.

Editör: Utku Çelik