Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL İzmir Büyükşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, görevinden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi'nden İzmir Milletvekili Aday Adayı olduğunu duyurdu. 9 Eylül WEB TV'de yayınlanan Gündem Kahvesi Manşet programına katılan Mutlu, “Ben mimarım ve uzun yıllar mimarlar odasında kent hakkını, yaşam alanları, hakkını ağacın hakkını, toprağın hakkını nitelikli kentleşmenin hakkını savundum. Bu deneyimimi İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne taşıma şansı buldum. Bir mimar ve bir kadın olarak, hem bu kenti hem de Türkiye'yi afetlere karşı yapılaşma konusunda dirençli hale getirmek için yola çıktım” diye konuştu.

Ödemiş'te ilk direnişin yıldönümü kutlandı Ödemiş'te ilk direnişin yıldönümü kutlandı

'NİTELİKLİ YAPILAŞMA VE YAŞAM'

Mutlu, “Son 20 yılın tahrip ettiği doğasını tahrip ettiği insani yaşamını tahrip ettiği ahlaki değerlerine tahrip ettiği bu dönemin arkasından bu restorasyon sürecinde Cumhuriyeti yeniden kurucu ilkelerine kavuşturacak ayağa kaldıracak olan bu yeni dönemde yer almak çok heyecan verici. Bu ikinci yüzyılda aklın ve bilim rehberliğinde demokratik laik, çağdaş bir hukuk devleti kuracağımıza inanıyorum ve bu ülkede barışın egemen olmasını istiyorum. Bu barışın egemen olduğu bu yeni hakkın hukukun adaletin tesis edildiği yeniden tesis edileceği bu ülkede sağlıklı doğaya saygılı nitelikli yapılaşmanın nitelikli yaşam alanlarının yaratılmasında afetlere dirençli, iklim krizine karşı dirençli ve dijital dönüşümünü de gerçekleştirmiş kentler inşa etmeyi çok önemsiyorum ve bu restorasyon çalışmasında yeniden yapılanmada bu alanlarda görev almaya talibim bir kadın ve bir mimar olarak” ifadelerini kullandı.

'BİLİMSEL ÇALIŞMAYLA MÜMKÜN'

Mutlu, şunları söyledi: “Bu dirençlik kent kavramı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çok gündeme alınan ve bununla ilgili çok kıymetli çalışmalar yapılan bir kavram. Dirençlik kentte, hiç afet olmayacak diye bir şey yok. Yaşanılan afetleri önceden aklın ve bilimin ışığında öngörüp o sorunları, o krizlere karşı kenti hazırlamanız gerekiyor. Ülkeyi dirençli hale getirmek zorundayız. Sonuçta deprem ülkesiyiz. Deprem ülkesinde hep söylüyoruz maalesef deprem öldürmüyor yapılaşmanın niteliksizliği bunca canımıza mal oldu. Bütün bunları yeniden yasalarla yönetmeliklerle ve denetleme ile bu iş olmuyor. Son depremde de gördüğümüz gibi onlara uygun olmayan yapılaşmayla göz yummayla boş vermişlikle de yapılar insanların canını aldı. Bunları engel olmak için gerçekten bilimsel çalışmak gerekiyor neler yapılabileceğini ortaya koymak gerekiyor ve bütün ülkede bunun içinde çok kararlı çalışmak gerekiyor.

'NİTELİKLİĞE İHTİYACIMIZ VAR'

Bizim dirençli kenten kastımız hiçbir binanın yıkılmadığı ağır hasar ya da orta hasar alabilir ama sizin içinden vatandaşların sağ salim çıkacağı binaların olduğu kentleri inşa etmemiz gerekiyor. Bunun içinde gerçekten akıldan bilimden yana mühendislik, mimarlık hizmetleri eksiksiz olarak almış, denetlenmiş yapılara ihtiyacımız var. Nitelikli yapılı çevreye ihtiyacımız var. Bilimden yararlandığımızda, teknik insanlardan yararlandığımızda doğru denetleme yaptığımızda, 2023 yılında artık hiç kimsenin ne depremden ne selden, ne de başka afetten ölmemesi gerekiyor.”

'BUCA, ULAŞIMA ÇÖZÜM OLACAK'

İzmir'in en büyük sorunlarından birinin ulaşım sorunu olduğunu dile getiren Mutlu, “İzmir olabildiğince halkı kentliği toplu taşımaya yönlendirmek yani bireysel olarak araçlarla trafiğe çıktığınızda bunun yaratacağı trafik sorununu çözmek gerçekten kolay değil. Buca Metrosu, bence İzmir'in ulaşım sorunu da inanılmaz bir çözüm olacak. Çok doğru bir proje. Çok büyük de bir yatırım. Ben büyükşehir belediyesinde görevimi sürdürürken, vatandaşın toplu taşımaya daha rahat binebilmesi için farklı uygulamaları hayata geçirmiştik. Kredi kartı ile binmesini sağlayan, cep telefonunda QR kodla binmesini sağlayan teknolojik çözümler hayata geçirmiştik. Tabi bu akıllı ulaşımı yine bütün Türkiye'de çalışmasında yarar var tabi. Yani akıllı ulaşım da akıllı ulaşım sistemi de aslında bu ulaşım sistemine ulaşım problemlerini bir nevi çözmeye yönelik” dedi.

'OĞLUM MOTİVASYON KAYNAĞIM'

17 yaşındaki oğlunun siyaset yolculuğunda kendisini çok motive ettiğini olduğunu söyleyen Mutlu, “17 yaşında oğlum var. Çok motive edici. Gençlerimiz çok şeyin farkındalar. Çok üzgünler bu kadar kötü bir döneme denk geldikleri için. Oğlum hukuk okumak istiyor ama ülkedeki hak, hukuk ve adaleti tesis etmediğiniz sürece hukukçu olmasının ülkesinde bir karşılığı olmayacak. Hepimizin bu dönüşümü gerçekleştirmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten hukukçu olup, bağımsız adaletin temsil ettiği bir ülkede mesleğini yapabiliyor olması lazım. Hiçbir çocuk, özgür değil en ufak bir tweet attığınızda kapınızda hemen savcılar suç duyurusunda bulunuyorsa, bu ülkede özgürlük yoktur. Gençler geleceklerini göremiyorlar. Bu seçim herkes için çok önemli olmalı” diye konuştu.