TİP Bornova Köseoğlu ile yola çıktı TİP Bornova Köseoğlu ile yola çıktı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten alıntı yaptığı sözlerle, Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin'e eleştiriler getirdiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma altına alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu ise Başkan Tunç Soyer'e destek açıklamasında bulundu.

Atatürk'ten Alıntı Yapılmasına Soruşturma: CHP Grubu'ndan Tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, Tunç Soyer'in konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini tekrar ettiği için soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Aydın, konuşmasında, "İzmir'in kurtuluş gününde Atatürk'ün sözlerini tekrar eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer hakkında soruşturma açıldı. Bu sözler kişinin hatırasına hakaretmiş. Bu sözler halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyormuş." ifadelerini kullanarak, soruşturmanın gerçek amacının Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet idealleri olduğunu belirtti.

CHP Grubundan Açıklama: "Başaramayacaksınız!"

Murat Aydın, soruşturmanın gerçek amacının Mustafa Kemal Atatürk'ün temel ilke ve değerleri olduğunu savunarak, "Bu soruşturmanın hedefi ne Tunç Soyer'dir ne CHP’dir ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Bu soruşturmanın hedefi doğrudan doğruya Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet’in kuruluşuyla ortaya koyduğu temel ilke ve değerlerdir. Hesaplaşmaya çalıştıkları kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür." dedi. Aydın, İzmir halkı ve seçilmiş meclis üyeleri olarak soruşturmaya izin vermeyeceklerini vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ