9 EYLÜL- Türkiye'nin içinde bulunduğu mısır sektörü, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) tarafından açıklanan mısır alım fiyatlarıyla sarsıldı. Geçtiğimiz yıl 5.700 TL/Ton olan mısır alım fiyatlarının bu yıl sadece 6.000 TL/Ton olarak ilan edilmesi, tarım sektörü için büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Bu açıklama yapılırken, girdi maliyetleri ve mazot fiyatlarındaki artışın göz ardı edilmesi, tarımı ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. İlan edilen bu fiyat, beklentilerin çok gerisinde kalmış durumda.

ÜRETİM MALİYETİ YÜZDE 100 ARTARKEN ALIM FİYATI SADECE YÜZDE 5 ARTTI

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, mazot, gübre ve tohum gibi üretim maliyetlerinin bir önceki yıla göre %100'den fazla arttığını vurguluyor. Ancak buna rağmen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin geçen yıl 5.700 TL/Ton olarak belirlediği mısır alım fiyatını sadece %5,26'lık bir artışla 6.000 TL/Ton olarak açıklaması, mısır üreticilerini memnun etmemiştir. Hem girdi maliyetlerinin yükselmesi hem de TKK'nın bu düşük alım fiyatları, çiftçilerimizin gelecekte nasıl mısır ekileceği konusunda endişe duymalarına neden oluyor.

FİYATLAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

2023 rekoltesinin yaklaşık 8 milyon 500 bin ton olduğu tahmin ediliyor, bu neredeyse bir önceki yıl ile aynı seviyede. Ancak, açıklanan mısır alım fiyatının oldukça düşük olduğunu belirten CHP'li Karakoz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bile enflasyon rakamlarının yüksek olduğu bir dönemde mısır için belirlenen alım fiyatının üreticileri memnun etmediğine dikkat çekiyor. Fiyatların mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.

TBMM'de yeni dönem başlıyor! Gündemde neler olacak? TBMM'de yeni dönem başlıyor! Gündemde neler olacak?

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, "Girdi maliyetlerinin yanı sıra 2023 Tarımsal Destekleme kararları sonrasında mısır üreticilerini zorlu günler bekliyor. Lisanslı depoların çoğu zaten dolu durumda. Hasat zamanı gelen mısır üreticileri, mahsullerini depolayacak yer bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle bu durumu fırsat bilen tüccarlar, çiftçilerin mısırını açıklanan fiyatların çok altında almaya çalışıyorlar. Mısır üreticilerinin sesine kulak verilmeli ve mısır alım fiyatları en az 8.000 TL olarak güncellenmeli. Üreticilerin satmak istediği tüm mısır, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından satın alınmalıdır" diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ