CHP’li Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, göreve başlar başlamaz önceki yönetimi eleştirdi ve yaklaşık 200 kişiyi işten çıkardı. Bu durum, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bazı CHP’li belediyelerde işten çıkarmaların başlamasıyla paralellik gösterdi.

Bilecik Belediyesi’nde İşten Çıkarmalar Başladı

Bilecik Belediyesi, işten çıkarmaların yaşandığı belediyelerden biri oldu. Seçimleri kazanan CHP’li Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, önceki yönetimi yüzlerce kişinin işe alındığı iddiasıyla suçladı. Kendisinden önceki yönetimi suçlayan Subaşı, yaklaşık 200 kişiyi işten çıkardı.

Doğaseverlerden zumbalı tur Doğaseverlerden zumbalı tur

Subaşı’nın Açıklaması: Kanuni Bir Zorunluluk

Subaşı, işten çıkarmaların kanuni bir zorunluluk olduğunu savundu ve konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Gerekli tedbirleri kanun gereği ivedilikle almak zorunda olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” diyen Subaşı, personel maaşlarının belediye bütçesinin yüzde 40’ını geçmemesi gerektiğini belirtti.

Aile Şirketine İhale Kıyağı

Subaşı’nın bu hamlesinin ardından, başkan yardımcılığı ve başkan vekilliği döneminde yakın çevresine sağladığı ayrıcalıklar gündeme geldi. Subaşı’nın, belediyenin yemekli organizasyon işlerini eşinin şirketi olan Subaşı Yemek Sanayi’ye verdiği biliniyordu.

CHP’li İsimlerin Yakınlarını Belediyede İşe Aldı

Subaşı’nın, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün başta olmak üzere birçok CHP’li Meclis üyesinin birinci derece yakınlarını belediyeye doldurduğu ortaya çıktı. Subaşı, Milletvekili Tüzün’ün yeğenini, CHP Meclis üyesi Soner Olgun’un kardeşini, CHP Meclis üyesi Bülent Kaya’nın eşini ve CHP Bilecik İl Genel Meclis üyesi Zafer Kurnaz’ın eşini belediyede işe almıştı.

Başkan Vekilliği Sıfatıyla Koltuğa Geçti: Görevi Kaya’ya Devretti

Bilecik Belediyesi’nde seçimlere 70 gün kala, rüşvet operasyonları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan dönemin CHP’li Başkanı Semih Şahin istifa etmişti. Şahin’in yerine başkan vekilliği sıfatıyla Melek Mızrak Subaşı göreve devam etmiş, daha sonra ise belediye meclisi tarafından yapılan seçimlerde bağımsız isim Sadık Kaya Belediye Başkanı seçilmişti.

Bilecikli Targaryen

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz aylarda Bilecik ziyaretinde bulundu. Burada İmamoğlu’na eşlik eden Melek Mızrak Subaşı, sosyal medyada gündem oldu. Subaşı’nın stili ve görünüşü, ünlü internet dizisi Game of Thrones’taki Targaryen hanedanlığı üyelerine benzetildi. Bunun üzerine Subaşı’na, “Bilecikli Targaryen” denildi.

Editör: Utku Çelik