Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, iktidarın kentsel dönüşümü kamu alanlarını dönüştürerek kentsel rant elde etmek için kullanacağını söyledi. Atalar, "Ülkemiz çok büyük bir ülke, deprem ülkesi. Her mahallenin, şehrin kendine özel durumu, mülkiyet yapısı, planları farklı. Bunları göz önüne alarak kamu yararı güden bir düzenlemeyi yapabiliriz" dedi.

Hatay'da 207 Hektarlık Bölge Rezerv Yapı İlan Edildi

Atalar, basın toplantısında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığının, 6306 sayılı Kanun kapsamında Hatay'ın Antakya ve Defne ilçelerinde 207 hektarlık bölgeyi rezerv yapı ilan ettiğini açıkladı. İlgili alanın 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen yurttaşların yaşadığı bir yer olduğunu belirten Atalar, ilan metninde rezerv yapı alanında kalan parsellerin hangisinde nasıl bir işlem yapılacağının ayrıntılarına ve hangi yapıların dönüştürüleceğine yer verilmediğini savundu.

Bakan Tunç, Bakü Büyükelçisi'ni ağırladı Bakan Tunç, Bakü Büyükelçisi'ni ağırladı

Yasal Düzenleme ve Hukuki Erişim Hakkı

Atalar, kanun değişikliklerinde yer alan süre azaltımları ve tebliğ yerine ilan koşulunun getirilmesinin deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşların hukuki erişim hakkına ulaşabilmelerinin önünü kapattığını dile getirdi. "Tek bir yasal düzenleme ile bölgenin sorunlarının çözülmesi mümkün değilken, bu değişikliklerle sorunlar daha da karmaşık hale gelmiştir" diyen Atalar, kentsel dönüşümün, kent ve barınma hakkı, alanların sosyal ve kültürel dayanıklılığı göz ardı edilerek, hukuka aykırı temellendirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kamu Yararı Güden Düzenleme Çağrısı

AKP'yi kentsel dönüşüm projeleri üzerinden eleştiren Atalar, bu değişikliğin kamu yararı amacı güttüğüne dair bir inancın metinde yer almadığını belirtti. Yerel yönetimlerin fikirleri alınmadan, yetkileri kısıtlanarak yapılan değişikliklerin kent hakkını koruyamayacağını belirten Atalar, "Gelin bu çerçeveyi 30 büyükşehir belediyesi, belediyelerimiz, meslek odaları, ülkemizden ve dünyadan alanında uzman akademisyenler, siyasetçilerimiz ve yurttaş temsilcileri ile konuşalım. Her mahallenin, şehrin kendine özel durumu, mülkiyet yapısı, planları farklı. Bunları göz önüne alarak kamu yararı güden bir düzenlemeyi birlikte yapabiliriz" çağrısında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ