CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Konuşmasına Aksaray’da KYK yurdu önünde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Mine Nur Uysal'ı anarak başlayan Özel, sorumluların ceza alana kadar konuyu takip edeceklerini belirtti.

KYK Yurtlarındaki Sorunlara Dikkat Çekti ve Şikayet Hattı Müjdesi Verdi

KYK yurtlarında yaşanan ihmal, kalitesizlik ve risklere vurgu yapan Özel, bu konuda bir komisyon kurduklarını ve sorunlar çözülene kadar mücadele edeceklerini açıkladı. Ayrıca, partisi tarafından KYK yurtlarında yaşanan sorunlara ilişkin bir şikayet hattı oluşturacaklarını duyurdu.

İktidarın Gençleri Tarikat Yurtlarına Mahkum Etmesine Sert Tepki

Özel, iktidarın gençleri tarikat yurtlarına mahkum ettiğini belirterek, "İktidar, öğrencileri bir takım cemaatlerin, tarikatların çaresizce kucağına düşsün diye yurt yaptırmadı. CHP bu oyunu ve sorumluları biliyor" dedi ve konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Torba Kanun ve Yerel Seçim Stratejilerine Eleştiriler

Özel, konuşmasında torba kanunla ilgili eleştirilerde de bulundu. BDDK'nın taşınması ve yönetimine yapılan ek ödemeye dikkat çekti. Ayrıca, yerel seçim stratejilerini tartıştıkları Manavgat'taki CHP kampı hakkında bilgi verdi.

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Yurtlarda yaşanan olaylar ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Asansör kazaları, yemekten zehirlenmeler sürüyor. 10 vekilimizle Türkiye'nin dört bir yanındaki KYK yurtlarını denetleyecek, oradaki öğrencilerin sorunlarını dinleyecek bir komisyon oluşturduk. Gençlik kollarımızla birlikte bir gençlik hattı ilan edeceğiz.

Konunun ilgilisi kimse onunla konuşup yurt meselesine müdahale edeceğiz. Neden yurtlarda kalite düştü? Çünkü bu iktidar pek çok yatırıma para buldu. TOKİ'ye yollar, köprüler yaptırdı ama yurt yaptırmadı. Çünkü öğrencilerimiz tarikatların kucağına düşsün, ve bunlar tarafından kindar olarak yetiştirilsin diye. CHP bunu biliyor ve bunun üzerine kararlılıkla gidiyor.

Ülkeyi yıllardır yöneten, doğru düzgün yasalar hazırlamak yerine torba yasalar çıkaran iktidar ülkeyi yine bir torba kanunla meşgul etti. Torba kanunda öyle bir madde var ki, bütün itirazlara rağmen BDDK'yi Ankara'dan İstanbul'a taşıdılar. Şimdi torba kanunla birlikte o bankanın yönetimine ilave ödeme koydular. Yılbaşından önce 30 bin, sonrasında 42 bin lira. Bunu tüm memurlar ve kamu çalışanları söylemiştim. Türkiye'de herkes eşittir ama bazıları daha az eşit.

Hafta sonu Manavgat'ta, partimizin kampındaydık. Kurultay tartışmalarını geride bıraktığımız bir süreçte, bundan sonraki yerel seçim stratejimizi ve geleceği konuştuk. Elbette merak edilen konu dün yaşanan gelişmeler.

Bugün 5 Aralık, 1934 yılında, TBMM'de yapılan düzenlemeyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu düzenlemeden sonra 1935'te Meclis'e 18 kadın milletvekili girdi. Bu düzenlemeye liderliğiyle yol açan, bu düzenlemeye oy veren TBMM'nin rahmetli mensuplarını, ilk kadın milletvekillerimizi, bu düzenlemenin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; saygıyla minnetle anıyoruz. Ancak maalesef hayatın yarısı kadın olmasına rağmen Meclis'in yüzde 18'i kadın ve CHP de bunun bir tık altında.

Bakan Uraloğlu: Bayram tatilinde 6 milyon 852 bin kişi hava yolu ile seyahat etti Bakan Uraloğlu: Bayram tatilinde 6 milyon 852 bin kişi hava yolu ile seyahat etti

Bunu mutlaka düzenlenmemiz gereğini yapmamız gerekiyor. Yaş ortalaması 43 olan bir Parti Meclisi kurduk. Gölge kabinede 18 görevlendirme yaptık ve buradaki arkadaşlarımızın yarısı kadındır. AK Parti ise sadece aile bakanlığında bir kadın bakan görevlendiriyor. Bunun anlamı kadının sadece aileden sorumlu olabileceği düşüncesidir.

TORBA YASADAKİ BDDK TEKLİFİ

Torba kanunlara karşıyız. Ancak torba kanunda öyle bir madde var ki, 7 yıl önce BDDK'yı İstanbul'a taşıdılar. Yılbaşından sonra çalışanlarına kira desteği vermek için 42 bin TL'lik ek ödeme yapılacağını söylüyorlar. Hani herkes eşitti? İstanbul'daki bütün memurlar eşit ama BDDK'ciler daha fazla eşit. Buradan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanına sesleniyorum. O maddeyi düzenleyip; İstanbul'da yaşayan tüm kamu kurumunda çalışan memurlara ve işçilere kira yardımı yapmaya varsan biz buradayız, hodri meydan.

Emeklilerin en az asgari ücret kadar maaş alması gerektiğini söyledik. Bunu önerge olarak Meclis'e getirdik ama AK Parti ve MHP buna yanaşmıyor. Bütün emeklilere AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ı şikayet ediyorum.

CHP, temiz, sosyal ve yeşil belediyecilikle övünmektedir. Muğla Büyükşehir Belediye başkanımız 25 yıldır Muğla'ya hizmet ediyor. Türkiye'de bir kurumun notu en yüksek biçimde AAA'dır. O kurum Muğla Belediye Başkanlığı'dır. Çünkü yabancı kredi veren kurumlar bütün dünya kredi verdiği zaman bunu geri alacağına ikna olduğu için kredi notu böyle. Son 10 yılda sadece 642 km'lik kanalizasyon yapmışlar. 3 bin 252 km'lik de yol yapılmış Muğla'ya.

Kaynak: HABER MERKEZİ