CHP, 2023 yılında yapılacak yerel seçimlere hazırlanırken, belediye başkanı adaylarını nasıl belirleyeceği konusunda farklı yöntemler uygulayacak. Parti, aday adaylarının başvurularını 28 Kasım’a kadar alacak. Bazı kritik yerlerde ise adayları doğrudan atama yöntemi ile belirleyecek.

2023'ün son MGK toplantısından 7 maddelik bildiri çıktı! 2023'ün son MGK toplantısından 7 maddelik bildiri çıktı!

Atama yöntemi ile aday belirlenecek yerler

CHP yönetimi, az farkla kazanılan ya da kaybedilen belediyelerde, parti içinde alternatif isimlerin çıkmasının asıl adaya zarar vereceği görüşünde. Bu nedenle, bu tür yerlerde adayları doğrudan atama yöntemi ile belirleyecek. Bu yöntem, parti yönetiminin örgütün görüşünü almadan bir ismi aday olarak ilan etmesi anlamına geliyor.

Örgüt yoklaması, çapraz sorgu ve anket yöntemleri

CHP yönetimi, atama yöntemi dışındaki yerlerde ise farklı kaynaklardan elde edeceği verilerle aday belirleme çalışması yapacak. Bu çalışma kapsamında, ilk olarak kentlerdeki seçmene anket yöntemi ile mevcut belediye başkanının ve olası rakiplerinin durumu sorulacak. Daha sonra örgüt yoklaması yapılacak ve il, ilçe yöneticilerinin görüşü öğrenilecek. Tüm bunlar yapılırken farklı bölgelere ait milletvekilleri tarafından yeniden yoklama yapılacak. Son olarak sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütlerinin görüşleri istenecek. Ardından havuzda toplanan sonuçlara göre belediye başkanı adayları belirlenecek.

Anketlerde düşük çıkan belediye başkanları liste dışı kalacak

CHP yönetimi, mevcut belediye başkanlarının performansını da anketlerle ölçecek. Anketlerde partisinin oy oranının altında kalan belediye başkanları, liste dışı kalacak. Bu durumda, yeni bir aday arayışına girilecek.

Gölge kabine ve milletvekilleri toplantıları

CHP yönetimi, yerel seçim hazırlıklarının yanı sıra, genel siyaset gündemini de takip ediyor. Bu kapsamda, gölge kabine üyesi genel başkan yardımcıları, Çarşamba günü bir araya gelerek görev alanlarındaki konuları tartışacak. Aynı gün CHP TBMM Grubu da toplanacak. CHP, 1-3 Aralık’ta Antalya’nın Manavgat ilçesinde milletvekillerini toplayacak. Parti yönetimi, yeni İçtüzük ve Anayasa hazırlıkları ile bütçe görüşmeleri başta olmak üzere, çok sayıda konuyu bu kampta masaya yatıracak.

Kaynak: HABER MERKEZİ