9 EYLÜL- 38. Olağan Kurultay öncesi, CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) son olağan toplantısını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirdi.

Toplantıda Kılıçdaroğlu'nun, kurultay sırasında tatsız olayların yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini ve "kurultayın bayram havasında geçmesi" gerektiği uyarısında bulunduğu ve bu yönde bir mesaj ilettiği öğrenildi.

Kurultayın ana sloganı için MYK üyelerinin önerilerini de dikkate alan Kılıçdaroğlu'nun, kurultay konuşmasında seçim sonuçlarına yönelik kapsamlı bir değerlendirme yapmasının ardından, parti için yeni bir yol haritasını açıklaması bekleniyor.

Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu

Ayrıca, Perşembe günü il başkanları ile bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi (PM) üyeliği için öneriler alacağı ve listesinde kadın ve genç kotalarını kesin olarak uygulayacağı, önemli değişiklikler yapacağına dikkat çekiliyor.

BBC Türkçe'ye göre, MYK üyeleri, kurultayın ana sloganı için ağırlıklı olarak "İkinci Yüzyılda Demokrasi" ve "yenilenme ve dönüşüm" temasına vurgu yapan önerilerde bulundular. CHP yetkilileri, kurultayın ana sloganının bu temaları yansıtması gerektiğini ifade ettiler.

Kurultay sürecinde CHP'nin Cumhuriyetin 100. yıl dönümü nedeniyle hazırladığı 100. Yıl Marşı'nın yanı sıra, özel bir şarkı da ilk kez çalınacak ve İkinci Yüzyıl vurgusuyla bir sinevizyon gösterisi sunulacak.

Kılıçdaroğlu, kurultay sırasında "birlik ve beraberlik" görüntüsünün korunmasını istedi ve kişisel çatışmalara girilmemesi çağrısında bulundu. Kurultayın sakin ve dostça bir atmosferde geçmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Kurultayın bayram havasında geçmesi" mesajını iletti.

MYK üyelerinin önerilerini de dikkate alarak kurultay konuşmasını hazırlayan Kılıçdaroğlu'nun seçim sonuçlarına dair kapsamlı bir değerlendirme yapması ve parti için yeni bir yol haritasını açıklaması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun, partiyi "bilgili, birikimli bir sosyal demokrata" devredeceğini belirttiği bir röportajda, bu sözlerinin bir kişiyi değil, parti için yeni bir istikameti ifade ettiğini vurguladı.

Kurultay öncesinde yerel seçimlere odaklanarak parti içi tartışmaları sonlandırma ve seçim kazanma çağrısı yapması bekleniyor.

Perşembe günü il başkanları ile bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi (PM) üyeliği için önerileri alacağı ve PM listesi için çalışmalar yapacağı bildiriliyor.

Birçok adayın PM üyeliği için yarışacağı bir kurultayda, listesinin delinmemesi için kadın ve genç kotalarını sıkı bir şekilde uygulayacağı ve "kadın hakları konusunda sembol bir isme" yer vereceği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu'nun PM'de önemli değişikliklere gideceği ve parti içinde yeni aktörlerin ortaya çıkacağını belirterek "yeniliği ve değişimi tüm Türkiye'ye göstereceği" ifade ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ