Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içindeki değişim süreci hız kazanırken, il kongreleri başlama aşamasına geldi. Önceki gün İzmir İl Kongresi ile start alan kongreler, büyük kurultay hazırlıklarının da önünü açtı. Meclis Grup Başkanı ve genel başkan aday adayı Özgür Özel ile birlikte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekibi, il kongrelerine katılarak örgüt ziyaretlerini gerçekleştiriyor.

CHP İzmir Kongresi'nde arbede! Delegeler 'blok liste' dedi CHP İzmir Kongresi'nde arbede! Delegeler 'blok liste' dedi

CHP'de özellikle 268 delege ile temsil edilecek olan İstanbul ve Ankara il kongreleri büyük önem taşıyor. Bu kongreler için temaslar başladı.

İzmir İl Kongresi'nde çok adaylı bir yarış sonucunda mevcut il başkanı kazanırken, gözler diğer büyükşehirlerdeki kongrelere çevrildi. Ankara il örgütü için seçim tarihi belirlendi ve 24 Eylül'de gerçekleştirilecek. Mevcut il başkanı Ali Hikmet Akıllı'nın aday olmama kararı almasıyla Ankara'da yeni bir il başkanı seçilecek.

Ankara İl Başkanlığı için şu ana kadar iki isim adaylığını açıkladı. Bunlardan biri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sercan Çığgın oldu. Belediyedeki görevinden istifa eden Çığgın, partinin değişim sürecine katkı sunmak istediğini bildirdi. Ankara'daki diğer aday ise eski il yöneticisi Ümit Erkol. Bazı ilçe belediye başkanlarının destek verdiği Erkol, ancak Çığgın'ın bir adım önde olduğu iddia ediliyor. Erkol, adaylığı hakkında konuşurken, "Türkiye’yi bu zor durumdan çıkartacak CHP’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni de ayağa kaldıracak olan örgütsel irade ve tabanın birlikteliğidir. Hep birlikte ayağa kalkacağız ve hedefimize doğru ilerleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

İstanbul İl Başkanlığı ise Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun siyasi yasaklı olması nedeniyle kesin olarak değişecek. İstanbul, kurultayda 196 delege ile temsil edilecek ve büyük bir değişim talebiyle karşı karşıya. İstanbul İl Başkanlığı için çok sayıda isim konuşuluyor. Bu isimler arasında eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Selçuk Sarıyar, CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve eski Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in adı öne çıkıyor. İstanbul İl Kongresi'nin 8 Kasım'da gerçekleştirilmesi bekleniyor. 38'inci Büyük Kurultay'ın ise kasım ayında olabileceği ve son kararın gelecek ay Parti Meclisi tarafından verileceği ifade ediliyor.

SP'li Tekin: TBMM'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak SP'li Tekin: TBMM'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

CHP Genel Başkan adayı ve Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Konya 38. Olağan İl Kongresi’nde de açıklamalarda bulundu. Özel, işçi hareketlerini konuşmayan, sendikal mücadeleyi konuşmayan bir CHP'nin küçüleceğini ve yok olacağını ifade ederek örgütlenme ve değişim vurgusu yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın üye katılım töreninde "tarihi bir görevimiz var" dedi ve vatandaşların derdini dinlemeye ve sorunlarına çözüm üretmeye odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Eski Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de bir süre önce İstanbul İl Başkanı adayı olarak konuşuluyordu. CHP'de diğer il kongrelerinin tarihleri de belirlenirken, değişim süreci parti içinde hızla ilerliyor. Mersin, Antalya, Muğla, Denizli, Edirne, Kars, Balıkesir, Erzurum, Adana, Kastamonu, ve Kırklareli gibi illerde de il kongreleri yaklaşıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ