CHP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday belirleme sürecinde zorlu bir mesai yaşadı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan Lütfü Savaş’ın adaylığı, 19 Şubat’ta başlayan ve 20 Şubat gece yarısına kadar süren toplantılar sonucunda kesinleşti. CHP yönetimi, Savaş’ın alternatifsiz olduğuna ve bağımsız aday olma riskine karşı, Hatay’da onunla yola devam etme kararı verdi.

CHP 'den bu kez 'tam kanunsuzluk' itirazı CHP 'den bu kez 'tam kanunsuzluk' itirazı

CHP Lideri Özel ile Savaş arasında kritik görüşme

CHP Genel Merkezi, 19 Şubat sabahı Hatay gündemiyle hareketlendi. CHP Lideri Özgür Özel, saat 10.40’ta Lütfü Savaş ile bir araya geldi. Görüşmede, CHP’nin yaptırdığı son anket sonuçları Savaş’a gösterildi. Ankete göre, Savaş’ın oy oranında ciddi bir düşüş yaşandığı ve rakiplerinin gerisinde kaldığı belirtildi. Savaş ise, bu anketi kabul etmediğini ve kendi yaptırdığı anketin çok daha iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Savaş, kendi anketini de Özel’e takdim etti.

Hatay örgütü Genel Merkez’de bekledi

Savaş, Özel ile yaptığı görüşmenin ardından Genel Merkez’den ayrıldı. Ancak Ankara’da kalmayı sürdürdü. Hatay’dan gelen il ve ilçe örgüt yöneticileri, ilçe belediye başkan adayları ve milletvekilleri de parti binasında uzun saatler boyunca bekledi. Hatay örgütü, Savaş’ın adaylığının devam etmesi için ısrarcı oldu.

Savaş’a alternatif arandı

CHP yönetimi, Savaş’ın adaylığını geri çekmesi için ikna etmeye çalıştı. Ancak Savaş, bu teklifi reddetti. Bunun üzerine CHP’de, Savaş’a alternatif bir isim bulmak için çalışmalar başlatıldı. Dar bir ekip tarafından yürütülen çalışmalarda, Hatay örgütünden gelen görüşler de dikkate alındı.

Parti içinde, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen ve eski Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in isimleri adaylık için gündeme geldi. Ancak bu iki isim de, teklifi kabul etmedi.

İbre Savaş’tan yana döndü

CHP yönetimi, Savaş’ın adaylığının devam etmesinin Hatay’da kayıp yaşatabileceği endişesiyle hareket etti. Ancak Savaş, adaylıktan çekilmesi halinde bağımsız aday olabileceğini ima etti. Bu da, CHP’de ibrenin Savaş’tan yana dönmeye başlamasına neden oldu.

Savaş, Hatay’da coşkuyla karşılandı

Savaş, Hatay’a döndüğünde kendisini il başkanlığı önünde bekleyen kalabalığa hitap etti. Savaş, “Şu an daha fazla bir şey söylemek doğru olmaz. Ama şunu bilin ki, biz Hatay’ı seviyoruz ve Hatay için çalışıyoruz” dedi. Gece yarısına doğru CHP yönetimi, Savaş’ın adaylığının devam ettiğini resmen açıkladı. CHP Lideri Özel de, Savaş’a ve Hatay örgütüne “Bu seçimi kazanın” mesajı gönderdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ