9 EYLÜL- CHP'nin 38. Olağan Kurultayı öncesi delege dağılımı haritası tartışmaları sürerken, 'Değişimciler' ve Genel Merkez arasında 14 ildeki delege sayısı üzerinde gerginlik yaşanıyor. İşte detaylar:

Özel'den Muharrem İnce açıklaması Özel'den Muharrem İnce açıklaması

38. Olağan Kurultay Heyecanı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceği 38. Olağan Kurultay için hazırlıklarını sürdürüyor. Kongre takvimi doğrultusunda 81 il başkanının yanı sıra bin 370 kurultay delegesi de belirlenmeye başlandı.

İllere Göre Delege Dağılımı

CHP'de il başkanlarının seçimi süreci tamamlanırken, delege dağılımı da gündemin önemli bir parçasını oluşturuyor. Sözcü TV'nin haberine göre, 'Değişimciler' olarak adlandırılan bir grup partili, 14 ilde delege sayısının kendilerine verilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak bu durum Genel Merkez ile gerginliğe neden oldu.

'Değişimciler' Hangi İllerde Önde?

Söz konusu delege gerginliğinin yaşandığı iller şunlar: Edirne, Manisa, Bilecik, Denizli, Isparta, Karaman, Aksaray, Niğde, Tokat, Rize, Malatya, Kars ve Muş. Bu illerde 'Değişimciler', delege sayısını ellerinde tutmaya çalışıyor.

Genel Merkez'in Güçlü Olduğu İller

CHP Genel Merkezi ise özellikle şu illerde delege sayısını korumak istiyor: Balıkesir, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Elazığ, Gümüşhane, Bingöl, Şanlıurfa, Siirt, Hakkari ve Ardahan. Bu illerde Genel Merkez yanlısı delege sayısı öne çıkıyor.

Ortada Olan İller

Gerginliğin en çok yaşandığı illerden bazıları ise şunlar: Bursa, Eskişehir, Mersin (İçel), Hatay, Batman, Yozgat, Amasya ve Artvin. Bu illerde delege dağılımı henüz netlik kazanmış değil.

Genel Merkez'den İtiraz

CHP Genel Merkezi, 'Değişimcilerin' kurultay öncesi delege dağılımına itiraz etti. Genel Merkez kaynaklarına göre, Edirne, Bilecik, Niğde ve Yozgat illerinin Genel Merkez'i desteklediği belirtiliyor. Ayrıca Karaman'da 6 delege içinden 4'ünün Genel Merkez'den yana olduğu ifade ediliyor. Rize'de ise mevcut milletvekilinin değişimden yana olduğu ancak delegelerin Genel Merkez yanlısı olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ