Kulis Haber - CHP İzmir İl Başkanlığı’nda hafta sonunda yapılacak kongre hazırlıkları sürerken, Başkan adaylarından Şenol Aslanoğlu’nun 600 delegenin 495’inden imza aldığı haberleri kulislere düştü.

Kongreyi kazanmak için yeterli sayının çok üzerindeki bu imzaların sandıklara nasıl yansıyacağı ise tartışmanın önemli bir yanı. Bu imzalar gerçek ise diğer iki il başkan adayı Aytekin Tunus ile Mehmet Şakir Başak’ın yeterli imzayı alamayacakları için aday olamayacakları sonucunu getiriyor.

chp-izmir-de-aytekin-tunus-tan adaylik-ilani-bir-kalkisma-yapacagiz-ve-degistirecegiz-1156558

CHP’de bu durum ilçe kongrelerinde de tartışmalara neden olmuştu. Tek listeyle seçime gidilen Çiğli ve Karşıyaka’da kullanılan oylar ve listelerin çiziklerle delik deşik olması parti üyeleri ve delegelerin mutsuzluğuna işaret etti.

Yücel’in akibetini yaşar mı?

2018 yılındaki kongrede Aziz Kocaoğlu’nun desteğini alan Deniz Yücel ile halen Çiğli Belediye Başkanı olan Uktu Gümrakçü yarışmıştı. 654 delege oy kullanma hakkına sahipti. Oy sayma işlemi bittiğinde sandıklar açıldı ve Utku Gümrükçü 234 oy, Deniz Yücel ise 355 oy aldı. Sloganlar eşliğinde il başkanlığı kutlanan Yücel’i İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da tebrik etti.

Bu kongrede anlayacağınız delegelerin neredeyse tamamına yakını iradesini beyan etti.

Delegeler öfkeliydi

2020 yılında yapılan kongre ise CHP’nin iradesini hpek yansıtmadı. CHP İzmir İl Başkanlığı'nın 37'inci Olağan Kongresi’nde çarşaf liste ile yapılan ve mevcut başkan Deniz Yücel'in tek aday olarak girdiği seçimde, 655 delegeden 611'i oy kullandı. Sandıktan Yücel'e 253 oy çıktı.

Buradan da görüldüğü gibi tes liste dayatması ile birlikte seçime giren Deniz Yücel, oyların yarısını bile alamadı çok altında kaldı. Bu sonuçlar ise parti iradesinin yansımadığı tartışmalarına neden oldu.

Gözler Kabine'de: Masada neler var? Gözler Kabine'de: Masada neler var?

Şimdi de benzer bir tablo yaşanabilir. Delegenin imzasını verdiği Şenol Aslanoğlu’na kogre günü oy verip vermeyeceği, bu kadar imzanın toplandığının doğru olup olmadığı imzaların gönüllü ve istekli verilip verilmediği soruları hafta sonundaki kongrede yanıtlarını bulacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ