CHP, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne yönelik idari işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a dava açtı.

Bursa Gürsu'da MHP'den aşure hayrı Bursa Gürsu'da MHP'den aşure hayrı

SUAT ÖZÇAĞDAŞ, DANIŞTAY ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, milletvekilleriyle birlikte, dava açmadan önce Danıştay önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Özçağdaş, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne kamuoyu, sendikalar, bazı siyasi partiler ve akademisyenlerin itiraz ettiğini vurguladı. "Karşımızda bilimsel gerekçelerle hazırlanmış bir eğitim programı yok" diye konuştu.

EĞİTİM PROGRAMI BİLİMSEL GEREKÇELERDEN YOKSUN

Özçağdaş, modelin "bakan oluruyla" uygulamaya konulduğunu belirterek, "Bu eğitim programına karşı iptal davası açıyoruz ve ivedilikle de yürütmenin durdurulmasını Danıştaydan talep ediyoruz" dedi.

BİLİMSEL İŞBİRLİĞİ VE AÇIKLAMALAR

CHP olarak eğitimle ilgili konularda akademisyenlerle işbirliği içerisinde hareket ettiklerini belirten Özçağdaş, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli diye adını koyduğunuz zaman, Türkiye Yüzyılı bir siyasi partinin seçim sloganı. Bu, Türkiye'de bulunan 20 milyon öğrenci, 1 milyondan fazla öğretmen, neredeyse her ailenin içinde olduğu çok temel bir dokümanı daha baştan politize etmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

BİLİMSEL DAYANAK EKSİKLİĞİ

Özçağdaş, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne karşı yaptıkları itirazların tümünün bilimsel olduğunu savundu. "Bu eğitim programına temel teşkil eden hiçbir ihtiyaç analizi yapılmamıştır" dedi. Modelin hazırlanmasında kimlerin görev aldığının bilinmediğini ve bu durumun "akademik açıdan sorunlu" olduğunu ifade etti.

Editör: Utku Çelik