Filiz Ceritoğlu Sengel, Selçuk'un ilk kadın belediye başkanı olarak hem hukuki alanda hem de siyasette önemli başarılar elde eden Filiz Ceritoğlu Sengel, tekrar aday gösterildi. Peki Selçuk Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Filiz Ceritoğlu Sengel kimdir? İşte detaylar...

CHP Selçuk Belediye Başkanı Adayı Filiz Ceritoğlu Sengel kimdir?

1981 yılında İzmir'de dünyaya gelen Filiz Ceritoğlu, Selçuk'un kucakladığı ilk ve ortaöğrenimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk yolculuğunda Tezli Özel Hukuk Lisansı ile Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku'nda uzmanlaştı. Marka ve Patent vekilliği sınavlarında başarı göstererek bu alanda da önemli bir başarı elde etti.

Hukuk Kariyeri ve Siyasi Adımları

İstanbul'da avukatlık stajını tamamladıktan sonra Selçuk'a dönen Ceritoğlu, 2007 yılında kendi hukuk bürosunu açtı. 2009 yerel seçimlerinde CHP Selçuk Belediye Meclis üyesi olarak seçilen Ceritoğlu, bu dönemde Hukuk Komisyonu, AB Uyum Komisyonu, Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu üyelikleri, Encümen Üyeliği ve Divan Katipliği gibi önemli görevleri üstlendi.

Sivil Toplum ve Eğitim Alanındaki Katkıları

Ceritoğlu, 2010 yılında kurucu başkanı olduğu Sürekli Eğitimi ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneği'nin halen başkanlığını yaparak toplumsal eğitimi destekleyen çalışmalara liderlik etmektedir.

Tolga Savacı kimdir? Tolga Savacı kaç yaşında, neden öldü? Tolga Savacı'nın ölüm sebebi ne? Tolga Savacı kimdir? Tolga Savacı kaç yaşında, neden öldü? Tolga Savacı'nın ölüm sebebi ne?

Meclis ve Belediye Başkanlığı Görevleri

2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir ve Selçuk Meclis üyeliği görevlerine seçilen Ceritoğlu, CHP Grup Başkanvekilliği İzmir Büyükşehir Meclisi'nde Denetim Komisyon Üyeliği, Hukuk Komisyonu Üyeliği ve Divan Katipliği gibi kilit rollerde bulundu. Aynı dönemde Selçuk Belediye Meclisi'nde Hukuk Komisyon Başkanlığı, İmar Komisyon Üyeliği, Spor, Eğitim ve Kültür Komisyonu üyeliği, Kadın Erkek Eşitliği Komisyon Başkanlığı gibi görevleri de üstlendi.

2019 yerel seçimlerinde CHP Selçuk Belediye Başkanı Adayı olarak görevlendirilen Ceritoğlu, seçim sonrası Selçuk'un ilk kadın belediye başkanı oldu.

Yazar Kimliği ve Aile Hayatı

Filiz Ceritoğlu Sengel, "Fikir ve Sanat Eserleri Hukukunda Mimari Eserler" ve "Fikir ve Sanat Eserlerinde İntihal ve Esinlenme" isimlerinde iki kitaba imza atmıştır. 2007 yılından bu yana Vasıf Gökhan Sengel ile evli olan Ceritoğlu, bir kız çocuğu annesidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ