CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özel, İYİ Parti ile ittifak kurmak istediklerini, HEDEP ile şeffaf şekilde görüşeceklerini, Ekrem İmamoğlu ile aralarında ‘kardeşlik hukuku’ olduğunu ifade etti.

Özel, İYİ Parti ile ittifak yapabileceklerini ve bunun için Meral Akşener ile görüşmek istediğini belirtti. Özel, "Takdir sayın Genel Başkan'ın, ayrı bir karar alırlarsa ona da saygılı oluruz. Kimse bizle ittifak yapmak zorunda değil ama ben bir şekilde bütün Türkiye’de; bütün seçim bölgelerinde değil ama tek başına kazanamadığımız yerlerde kaybettirmenin seçmene de partilerimize de Türkiye’ye de kaybettirmek olacağını ve izah etmekte güçlük çekeceğimizi düşünüyorum. Eğer onlar da uygun görürse yapıcı bir süreci başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu

Özel: “HEDEP ile şeffaf şekilde görüşeceğiz”

Özel, HEDEP ile kapalı değil açık şekilde görüşeceğini ve öncesinde partinin eş genel başkanlarının görüşlerini duymak istediğini söyledi. Özel, “İki Eş Başkan da beni aradı. 'Hayırlı olsun' ziyaretine de gelecekler. Ben genel başkanlar düzeyinde HEDEP’in meseleye tam olarak nasıl baktığını duymak isterim. Karşılıklı görüşmemiz lazım. Eş Genel Başkanlarla görüştükten sonra ben Parti Meclisine bu konuda bilgi vereceğim. Gerçekten HEDEP ne istiyor? Çünkü bazı açıklamalar var. Ben genel başkanlar düzeyinde HEDEP’in meseleye tam olarak nasıl baktığını duymak isterim. Türkiye’deki Kürtlerin önemli bir bölümünün, sol seçmenin bir bölümünün oyunu alan bir partiden söz ediyoruz. Ama benim, 'İlla kapalı kapılar ardında olsun, açık görüşmeyiz' falan gibi bir şeyim yok. Aksi durumda zaten olmayan ittifakı AK Parti dezenformasyonla ilan ediyor. 'Bunlar anlaştı, şöyle oldu böyle oldu' diye. Bir şey yaparsak göz önünde yaparız, yapmayacaksak da yapmayız."  dedi.

Özel: “İmamoğlu ile kardeşlik hukukumuz var”

Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile aralarında ‘kardeşlik hukuku’ olduğunu ve kendisine her zaman destek vereceğini ifade etti. Özel, “Benim açımdan etkilemez. Bir kez o selam sadece Selahattin Demirtaş’la ilgili değil. Selçuk Mızraklı’nın da adını söyledim. Onun yanında Gezi tutuklularını da söyledim. Söylediklerimin ortak özelliği HEDEP’li olmaları değil, ortak özellikleri yargılanma süreçlerinde ciddi şekilde haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olmaları ve bunun ayrıca Anayasa Mahkemesi kararlarıyla da tescil edilmiş olması. Adil yargılanmadıkları ortada. Meseleye ben bu açıdan bakıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ