OpenAI adlı ABD merkezli yapay zeka araştırma şirketi, diyalog konusunda uzmanlaşmış yapay zeka dil modeli ChatGPT'nin yeni sürümü GPT-4'ü tanıttı.

GPT-3.5 prototipi 30 Kasım 2022'de piyasaya sürülmüş ve kısa sürede birçok bilgi alanında ayrıntılı ve anlaşılır yanıtlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

GPT-4, yapay zeka tabanlı bir dil modelidir ve ChatGPT'nin üst sürümüdür. GPT-4, metnin yanı sıra resim girişlerini de kabul edebilir. OpenAI, GPT-4'ü daha güvenli ve uyumlu hale getirmek için 6 ay harcadıklarını ve dahili değerlendirmelerinde GPT-4'ün izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığının %82 daha az olduğunu, gerçek yanıtlar üretme olasılığının ise GPT-3.5'e göre %40 daha fazla olduğunu açıkladı.

OpenAI'nin tanıtımına göre, "GPT-4, geniş genel bilgisi ve problem çözme yetenekleri sayesinde zor sorunları daha büyük bir doğrulukla çözebiliyor." Şirket ayrıca, GPT-4'ün gelişmiş muhakeme yetenekleri sayesinde ChatGPT'yi geride bıraktığını ve girdiği testlerdeki başarısıyla bu iddiasını desteklediğini belirtti.

OpenAI, GPT-4'ü kullanabilmek için 20 dolarlık abonelik ücreti ödenmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca ChatGPT'nin Duolingo, Khan Academy ve Morgan Stanley tarafından kullanılmak üzere anlaşma yapıldığını ve GPT-4'ün görüntüyü algılayıp buna göre yanıt verebildiği için Danimarka merkezli girişim Be My Eyes ile iş birliği yaptığını duyurdu.