Ayça ÖZGÜL - Sevil Özel, şiddet nedeniyle 1 yıl önce T.A.’dan boşanmıştı. Denizli’nin Çivril İlçesi’nden 3 çocuğuyla beraber mevsimlik işçi olarak çalışmak için Burdur’un Çavdır İlçesi’ne geldi. Eski koca T.A., bıçakla kasten adam yaralama suçundan cezaevinde tutuklu yargılanırken, Covid-19 tedbirleriyle şartlı tahliye edildi.  Tahliye edildikten sonra T.A., Sevil Özel’e kızının gözleri önünde sokak ortasında saldırdı.
 

Ağır yaralı olarak Çavdır Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Sevil Özel, doktorların müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Sevil’i katlettikten sonra olay yerinden kaçan T.A., emniyet ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla Antalya’nın Korkuteli İlçesi Kayabaşı köyündeki evinde yakalanarak tutuklandı. Katil zanlısı mahkemede, ‘Tasarlayarak öldürmedim. Takdir mahkemenin’ dedi. Mahkeme heyeti, Burdur Ağır Ceza Mahkemesi karar duruşmasında Altun hakkında, ‘eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Herhangi bir ceza indirimi yapılmadı.
 

YARGITAY BOZDU

İlk mahkemede alınan karar, sanığın Yargıtay başvurusu sonucu bozuldu. Yargıtay, ‘tasarlayarak adam öldürme değil, kasten adam öldürme’ dedi. Yargıtay’ın, sanığın maktul Sevil Özel’e öncelikle konuşmayı teklif etmesi, eski eşin konuşmayı kabul etmemesi gerekçe göstererek ilk mahkemenin ‘tasarlayarak adam öldürme’ kararını bozduğu öğrenildi. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi T.A. hakkında bu kez yine de ‘kasten adam öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verdi.
 

Savaştan kaçtılar, depreme yakalandılar Savaştan kaçtılar, depreme yakalandılar

Yargıtay’ın ilk mahkeme kararını bozması üzerine eski eşi tarafından öldürülen Sevil Özel’in yakınları tedirginlik yaşıyor. Maktulün kız kardeşi S.Ç., kardeşini öldüren sanığın kendilerini de tehdit ettiğini, kız kardeşini öldürtükten sonra kocasına mesaj atarak ‘benimkini öldürdüm sıra seninkinde’ dediğini söyledi. S.Ç. “Seçimler olacak bir af veya başka bir nedenle bu kişi dışarı bırakılır mı?” diye sorarak, endişe taşıdıklarını belirtti.
 

Sevil Özel’in gözü yaşlı ablası 43 yaşındaki S.Ç. ve 53 yaşındaki abisi Ekrem Özel, “Bizim canımız gitti. Başka canlar gitmesin” diyerek yetkililere seslendi.

‘Cezamızı yatmıyoruz’ rahatlığı

Ceza Hukuku Avukatı İbrahim Şahin:“İnfaz yasası ne yazık ki Adalet Bakanlığı tarafından zaruri nedenlerle yumuşatıldı. Bu zaruri neden nedir? Cezaevlerinin çok fazla miktarda dolu olmasıdır. Cezaevleri dolu olduğu için devlet başa çıkamıyor ve infaz yasasında yumuşatma yaparak gerek Covid izni gerek iyi hal görüşü gerekse açık sanıkların cezaevindeki şartlarını yeterli bulunup dışarı bırakıyorlar. Tabii ki bu da Türkiye’de cezasızlık dönemini getirdi. Bu cezasızlık dönemi nedeniyle de suç işlemeye meyilli insanlar nasıl olsa bir iki gün girip çıkıyoruz, gir çık yapıyoruz, ceza infaz edilmiyor, cezamızı yatmıyoruz rahatlığı yaşıyorlar. Bu nedenle de suç işlemeye daha yatkın hale geliyorlar. Ve çok yoğun şekilde bu tip suçlar, 4-5 seneye yakın cezalar infaz edilmeden, sanıklar cezaevinde yatırılmadan bırakılıyor. Ceza uygulamaları bu şekilde cezasızlık getirdiğinden, ceza mahkemeleri, savcılıklar, sulh ceza hakimlikleri, asliye hukuk mahkemeleri yaptıkları çalışmaları karşılığında topluma hiçbir şey veremez duruma geldiler. Genel af uygulamasının kalkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.