İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Çeşme'nin içme suyu, altyapı ve arıtma hizmetleri için yaptığı yatırım miktarının 1 milyar lirayı aştığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bugünü kurtarmak değil, geleceği inşa etmekte kararlıyız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaz aylarında nüfusu 1 milyonu aşan Çeşme'nin su sıkıntısını çözecek yatırımın üçüncü etabının temel atma töreni düzenlendi. Çeşme Musalla Mahallesi'ndeki törene Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu projenin hayata geçmesi için finansman sağlayan Fransız Kalkınma Ajansı AFD yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Çeşme üçüncü etap içme suyu altyapı çalışmaları kapsamında ilçenin eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ile su şebekesinin yenilenmesi sağlanacak. 11 mahallede hizmet verecek 350 kilometre uzunluğundaki içme suyu hattının 278 milyon liraya mal olacağını belirten Soyer, "Bugüne kadar Çeşme'nin altyapısını güçlendirmek için ayırdığımız 1 milyar lirayı aşan bütçeyle Türkiye ölçeğinde az görülen bir yatırımı ilçemize kazandırdık" dedi.

'YATIRIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK'

Soyer, "Yaz aylarında 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Çeşme, her yıl Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. İlçemizin bu çok özel durumu uzun yıllardır içme suyu, kanalizasyon ve arıtma altyapısına özellikle yaz aylarında ciddi bir yük oluşturuyordu. İzmir'in her ilçesine, her mahallesine sağlıklı su ve dirençli bir altyapı sağlama hedefimiz doğrultusunda İZSU Genel Müdürlüğü'müzle Çeşme'de yatırım seferberliği başlattık. Kaçaklara, kokuya, arıza ve kesintilere neden olan Çeşme'nin altyapı sorunlarını kökten çözecek tüm adımları planladık" ifadelerini kullandı.

MASKİ’den kayıp kaçaklara teknolojik müdahale MASKİ’den kayıp kaçaklara teknolojik müdahale

'İÇME SUYU KONUSUNDA TÜM SIKINTILARI AŞMIŞ OLACAĞIZ'

Üç etaplı bir planlamayla Çeşme'nin servis ömrünü tamamlamış içme suyu şebekesini baştan aşağı yenilemek için çalıştıklarını söyleyen Soyer, "Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne, Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattı yenileme birinci etap çalışmalarında sona geldik. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerini kapsayan 450 kilometrelik ikinci etabı ise tamamlayarak kesintisiz içme suyu hizmetleriyle buluşturduk. Bugün temelini attığımız ve üç yıl içinde tamamlayacağımız üçüncü etapla birlikte 11 mahallemize daha içme suyunu çağdaş altyapı sistemleriyle temin edeceğiz. 278 milyon liralık bu yatırımımız, 350 kilometrelik bir hattın yenilenmesini kapsıyor. Üçüncü etap tamamlandığında hangi mevsimde ve hangi yoğunlukta olursa olsun Çeşme'nin tamamında, içme suyu konusunda tüm sıkıntıları aşmış olacağız" açıklamalarında bulundu.

OVACIK'A GEÇİCİ PAKET ARITMA TESİSİ

Çeşme'nin altyapısını güçlendirmek için attıkları adımların içme suyu şebekesiyle sınırlı olmadığını söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ovacık bölgesinde ikinci bir atık su arıtma tesisi yapımı içinse proje ihalelerini tamamladık. Günlük 40 bin metreküp kapasiteye sahip olacak tesiste Ovacık Mahallesi'nin atık suları arıtılacak. Bu tesisimiz hizmete girene kadar geçici bir paket arıtma tesisiyle ilçemize hizmet vereceğiz."

'MUSLUKLARIMIZDAN TUZLU SU AKTIĞI GÜNLERİ HATIRLARIZ'

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise "Çeşme tarihinin bir seferde yapılan en büyük yatırımını benim yoldaşım Tunç Soyer Çeşme'ye yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Kendisine Çeşme adına çok teşekkür ediyorum. Biz Çeşme'de musluklarımızdan tuzlu su aktığı günleri hatırlarız. Artık o günlerin hepsi geride kaldı. Pandemide iki şeyin değerini çok iyi öğrendik. Bir tanesi su, bir tanesi tarım" dedi.

Fransa İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin de "Fransa, İzmir ve Türkiye ile güçlü bağlarını sürdürmeye ve iklim konusunda işbirliğine büyük önem veriyor. Fransız Kalkınma Ajansı 10 yıldan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne sağladığı 300 milyon avroluk finansmanla yapısal yatırımların hayata geçirilmesinde destek oluyor" diye konuştu.(DHA)