Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL HABER Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çeşme'de yapılması planlanan Çeşme Turizm Projesi'yle ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Karardan sonra projenin hayata geçmeyeceği ifade edilirken, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in geçtiğimiz günlerde “Çeşme Projesi İzmir'e level atlatacak. Özellikle zengin kesimin, daha çok para harcayacak turist kesiminin geleceği bir konsept oluşturuluyor” açıklaması kafaları karıştırdı. Köşger'in açıklamasının ardından gözler yeniden projeye çevrildi. Çeşme Turizm Projesi kapsamında; bölgede 50-60 bin adet hazine arazisi üzerinde tanesi 1-2 milyon dolara satılacak 1+1 rezidans konut yapılması izni alınarak, projenin hayata geçeceği iddia edildi. Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, “35 bin yatak kapasiteli Çeşme’de şu an da mevcut en azından 25 otel 1+1 konuta çevrildi. Yeni otel inşaatlarının neredeyse yüzde 80’i 'otel' izinli konut projesi. 'Çeşme Turizm Projesi' talanı altında 50-60 bin yeni turizm yatak kapasitesi oluşmayacak ama 50-60 bin adet hazine arazisi üzerinde tanesi 1-2 milyon dolara pazarlanacak 1+1 rezidans konut olacak. Çeşme turizm projesi betoncu müteahhitler için yeni bir vurgun ve talan projesidir” ifadelerini kullandı.

Bornova'da asfalt serimleri devam ediyor Bornova'da asfalt serimleri devam ediyor

AKP KLASİĞİ’

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, “AKP iktidarının en iyi yaptığı şeylerden biri de ‘halkın yararına' deyip ‘rantın yararına’ çalışmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Otel izni alınıp bu izinlerle 1+1 ultra lüks konutlar yapılması ve bunların milyonlarca dolara satılması tam da AKP klasiğidir. Kanunu kendine göre yorumlamayı, hukuku katletmeyi, vatandaşı kandırmayı yaparsa AK Parti yapar.Şayet bir yerde para varsa, rant varsa gösterilmek istenenin aksine AKP ve yandaşları için orada ne kanun vardır, ne nizam vardır, ne doğa sevgisi vardır. O rantı elde etmek için her türlü hülleye başvurabilirler” dedi.

AYAKLARINA DOLANANACAK’

Sertel, şöyle devam etti: “Ama bu sefer yapmak istedikleri ayaklarına dolanacak. Başta İzmirliler bu ranta ve talana izin vermeyecek. AKP iktidarının da bu rant projesini hayata geçirmeye ömrü yetmeyecek. Kime ne anlatmaya çalışırlarsa çalışsınlar, bu projeyi ne kadar makyajlamaya ve iyi göstermeye çalışırlarsa çalışsınlar başaramayacaklar. Bu proje İzmir'i kalkındırma projesi değil iktidar ve beslemelerinin cebini doldurma projesidir. İzin vermeyeceğiz, İzmir halkı ve İzmir adına sergilediğimiz duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

'ERSOY’UN ŞAHSİ PROJESİ DEĞİL’

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan da, proje üzerinde mahkeme kararı yokmuş gibi faaliyetlerin devam ettiğine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Turizm zaten yeterince nüfus yoğunluğu getirecekken ve hem Çeşme’yi hem de İzmir’i bitirebilecek kapasiteye sahip iken projenin gayri hukuki olarak bir konut projesine evrilmesi tam bir fecaat olur. Projeyi bir devlet projesinden ziyade kendi şahsi projesi olarak gören Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bazı hafta sonları Çeşme’ye geldiğine, burada resmi bir görevi olmayan bir arkadaşıyla birlikte proje üzerinde beraber çalıştığına, birilerinin de yer bakmaya geldiğine dair duyumlar alıyoruz. Gelip bakıyorlar, yer gösteriyorlar, kağıt üzerinde pazarlıyorlar Çeşme’yi. Bölgede helikopterle uçuşlar oluyor. Helikopterle uçunca halkın da dikkatini çekiyor.” Bakan, şöyle devam etti: “Üstelik Danıştay’ın Çeşme Projesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen pazarlıklara devam ediyorlar. Bir şekilde önünden arkasından geçip etrafından dolanarak göz diktikleri Çeşme’yi birilerine peşkeş çekme gayesindeler. En başından beri projeye karşıyım. Bu kamu yararı olmayan, Çeşme'yi Çeşmelilerden ve İzmir'den koparacak, Çeşme'nin ekosistemini bozacak bu saçma projeyi hiçkimse istemiyor. Şunu bilsinler; bu projeyi yaptırtmayacağız.”

PROJELER ÜREYECEK’

İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün de, geçtiğimiz günlerde açıklanan 'Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'nın inşaat sektörüne yönelik olduğunu söyledi. Akgün, “İki bakanın açıkladığı 0.69 faizle konut alabilme kampanyası tamamen inşaat sektörüne yönelik bir açıklamadır. Bu kampanya, pek çok askıda kalan projeyi raftan indirecek ve hayata geçmesine sebep olacak. Çeşme Projesi'nde yürütmeyi durdurulma kararı verildi. Bu ne demek? Mevcut devam eden bir şeyi durdurmak demek. Bunu takan var mı? Bakanlık, 1+1 konut yaparak, 2+1 konut yaparak ve konut izni alarak Çeşme Projesi'nin hayata geçirmesi mümkün” diye konuştu.