MERT YASİN ALPDÜNDAR- DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Dev Sağlık-İş DEÜ İşyeri Temsilcisi Ebru Başpınar da katılımıyla,DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde, DEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki TİS süreci sonrası yaşananlar ile ilgili olarak basın açıklaması düzenledi. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, DEÜ Hastanesi'nde DİSK'e bağlı Dev-Sağlık-İş üyesi olan 40'tan fazla işçinin TİS hükümlerinden yararlandırılmadığını ifade etti. Ayrıca Çerkezoğlu, hastanede yetkili sendikanın da işçinin hakkını korumadığı gerekçesiye eleştirilerde bulundu. 

‘KIRKTAN FAZLA İŞÇİ TİS HÜKÜMLERİNDEN YARARLANAMIYOR’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DEÜ’de sendika üyesi emekçilerin yıllardır çeşitli haksızlıklara uğradığını ifade ederken, “Bunların son örneği işyeri temsilcisi arkadaşımızın kendi çalıştığı birimden, üniversitenin uzaktaki birime sürgün edilmesiyle başladı. O dönemde çeşitli görüşmeler yaptık, yargı süreci devam ediyor.” diye konuştu. 

İmzalanan TİS ile seçimden hemen önce hükümetle imzalanan kamu çerçeve sözleşmesi sonrasında mağduriyetler yaşandığını sözlerine ekleyen Çerkezoğlu, “Sendikamız üyesi olan kırkın üstünde arkadaşlarımız açıkça TİS hükümlerinden ve haklardan yararlandırılmıyor. Tümüyle hukuka aykırıklar altına alarak bir sendikal baskı uygulanıyor. Sendikalı olmak, herkesin yasal ve anayasal hakkıdır. Herkes istediği sendikayı seçmekte özgürdür, bu anayasa ile güvence altına alınmış bir haktır. Kimse kimseyi, bir sendikaya üye olmaya da zorlayamaz, bir sendikadan istifa etmeye de zorlayamaz. Ama DEÜ Hastanesi’nde böyle bir sendikal baskıya maruz kaldılar.” diye söyledi. 

arzu-cerkezoglu-3

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Çerkezoğlu, “DEÜ’de işveren, yasalarda ve anayasada çok açık olan hükme, anayasa mahkemesi kararına rağmen keyfi bir biçimde arkadaşlarımızın bu TİS’ten faydalanmasını engellemektedir. Haklarını ödemeyip, geriye dönük ödemelerden normal ücretlerin hesaplanmasına kadar eksik hesaplayarak bir çeşit cezalandırma yöntemine giderek sendikal baskı uygulamaktadır. Bu doğru değildir, tümüyle hukuksuzdur.”


“Üniversite yönetimine de çağrımız şudur” diyerek sözlerine devam eden Çerkezoğlu, “Burası bir kamu kurumu, üniversiteler topluma örnek olması gereken kurumlardır. Bir üniversite yönetimine böylesi haksız, hukuksuz, anti-demokratik bir yaklaşımı yakıştıramıyoruz. DEÜ yönetimin bu yanlıştan dönmeye, bu haksız hukuksuz uygulamalara son vermeye çağırıyoruz” diye belirtti. 

'İŞÇİNİN EMEĞİNDE GÖZÜ OLANLARIN GÖZÜ ÇIKSIN'

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, önümüzdeki ikinci tur seçimlerinin bu tür olaylar nedeniyle önemli olduğunun altını çizerken “AKP artık bir parti devleti haline dönüşmeye başladı; tüm kurumlarda parti kurucularını, milletvekillerini rektör olarak, yönetici olarak atamak istiyor. Tüm kurumların içini boşaltmış vaziyette. Buradan sesleniyoruz; işçilerin ekmeğinde gözü olanların gözü çıksın” dedi. 

memis-sari-1

Editör: Mert Alpdündar