Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Ankara Sakarya Caddesi'nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Etkileyici anların yaşandığı açıklamaya, akademisyen Ceren Damar'ın ailesi de katılarak destek verdi. Baba Mustafa Damar, cezaların caydırıcı olmamasının kadın cinayetlerindeki artışta etkili olduğunu belirtirken, acı bir gerçeğe dikkat çekti: "Katiller artık son günlerde kadınlarla birlikte çocuklarını da öldürüyor."

Eylemin Sloganları ve Pankartları

Platformun gerçekleştirdiği eylemde "İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız" yazılı pankart dikkat çekerken, katılımcılar "Eşit, özgür bir dünya kuracağız" ve "Kadınlar için 6284" yazılı dövizlerle seslerini duyurdu.

Germencik'te 61 bin 800 makaron ele geçirildi Germencik'te 61 bin 800 makaron ele geçirildi

Aile Destek İçin Aramızda

Ceren Damar'ın ailesi de kızlarının anısını yaşatmak ve kadına yönelik şiddete karşı durmak için eyleme katıldı. Baba Mustafa Damar, hukuki süreçte alınan ağırlaştırılmış müebbet cezasına rağmen, cezaların yeterince caydırıcı olmadığını vurgulayarak, "Bu toplumu aldatmaya yönelik. Cezaların caydırıcı olmaması, kadın cinayetlerine ve kadına şiddette önemli bir etken." dedi.

Anne Feyzan Damar'ın Çığlığı: "Peki Benim Yavrum..."

Ceren Damar'ın annesi Feyzan Damar ise duygusal bir açıklama yaparak, "Caydırıcı cezalar olsun da bu katiller de ellerini kollarını sallaya sallaya gezmesinler. Katile 30 yıl müebbet hapis cezası verildi ama müebbetin karşılığı ömür boyu hapis ama bu 30 yıl yatıp çıkacak. Peki benim yavrum… Gereken en ağır cezayı verdiler ama yetmez." şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ