Cemre düşme tarihleri 2024 yılında Şubat ayının son haftalarında merak konusu oldu. İlkbaharın müjdecisi olan cemrelerin düşme sırasıyla havaya, suya ve toprağa olması bekleniyor. Bu yılın ilk cemresi havaya düşmüş durumda. Şimdi gözler, ikinci cemrenin suya düşme zamanına çevrildi. İşte cemrelerin düşme tarihleri ve sırasıyla ilgili merak edilenler...

cemre

Tekirdağ'da Planlı Elektrik Kesintileri 20 Nisan 2024: Hangi İlçeler Etkilenecek, Ne Zaman Bitecek? Tekirdağ'da Planlı Elektrik Kesintileri 20 Nisan 2024: Hangi İlçeler Etkilenecek, Ne Zaman Bitecek?

Cemrelerin Sırasıyla Düşme Süreci

Cemreler, halk inancına göre birer hafta arayla sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşer. İlk cemrenin havaya düşmesiyle birlikte, baharın yaklaştığına dair işaretler alınır. Ardından ikinci cemre suya düşer ve son olarak üçüncü cemre toprağa düşer. Bu süreç, hava sıcaklıklarının artmasını ve baharın gelişini simgeler.

cemre 1

İkinci Cemrenin Düşme Zamanı

Şu an için ikinci cemrenin suya düşme zamanı belirlenmemiş olsa da, halk takvimine göre kasım günlerinin 100. gününden itibaren 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başladığına inanılır. Dolayısıyla ikinci cemrenin suya düşme zamanı da bu takvime göre hesaplanır.

Cemre düşmesi

Cemre Nedir, Ne Demek?

"Cemre" kelimesi, "ateş" veya "kor" anlamına gelir. Her yıl şubat ayının sonunda başlayan takvime göre, cemreler önce havaya, sonra suya ve en son olarak da toprağa düşer. Bu düşme süreci, bahar bayramı Nevruz'un yaklaştığını da haber verir.

CEMRE DÜŞMESİNİN TÜRK KÜLTÜRÜNDEKİ YERİ

Cemre Düşmesinin Anlamı

Cemre düşmesi, hayvancılıkla uğraşanlar için önemli bir dönemdir. Soğuk hava nedeniyle dışarıya çıkartılamayan hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için ise toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade eder.

Kaynak: HABER MERKEZİ