Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticileri, ÇAYKUR tarafından açıklanan 17 lira yaş çay alım fiyatını protesto ederek Kemalpaşa ÇAYKUR fabrikası önüne toplandılar. Protestocular, yaş çaylarını fabrikaya dökerek tepkilerini dile getirdiler.

Hopa Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti, yaptığı açıklamada, Ziraat Odaları olarak yaptıkları maliyet hesaplamasına göre çayın üreticiye 17,80 liraya mal olduğunu söyledi. Muti, bu hesabın en düşük maliyetleri göz önünde bulundurarak yapıldığını ve ülkenin ekonomik koşullarına göre cüzi bir kar marjı eklenerek 25 lira fiyat belirlendiğini kaydetti.

Muti, "Gelinen noktada Tarım Bakanlığı'nın 17 lira fiyat açıklamasını kabul etmiyoruz. Yarından itibaren Bakanlığın sitelere koymadan fiyat düzenlemesi yapıp açıklama yapması gerekmektedir. Aksi halde çay üreticisi geçmişte olduğu gibi yoksullukla baş başa kalmış olacak" dedi.

İstanbul'un Fethi'nin 571'inci yılı Maltepe'de kutlandı İstanbul'un Fethi'nin 571'inci yılı Maltepe'de kutlandı

"Ekonomiyi Bu Hale Getiren Çay Üreticisi Değil"

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Yoldaş Gümüşkaya da yaptığı açıklamada, çay fiyatlarının sosyal medya üzerinden açıklanmasının yanlış olduğunu ve bu fiyatların belirlenirken çay üreticilerinin görüşlerinin alınmadığını savundu. Gümüşkaya, "Çay fiyatını ne zamandan beri sosyal medyadan açıklar oldunuz ya da bu fiyat açıklarken kime sordu? Ziraat Odalarına mı ya da çay üreticilerine mi, kooperatiflere mi ya da fabrika müdürlerine mi ya da tarlada çalışan Ayşe ablaya mı Ahmet amcaya mı sordu? Hayır bunu tüccarlar belirlemiştir. Biz çay üreticisinin hakkını tüccarlara yedirmeyeceğiz. ‘Yeter artık’ diyoruz. 22 yıldır hep kendi sofranızı düşündünüz ve bir kere de işçinin emekçinin sofrasını düşünün. Biraz mantıklı düşünün. Yani ekonomi bu hale getiren çay üreticisi değil. Eğitimi, sağlığı bu hale getiren çay üreticisi değil. Zeytinin fiyatının yüksek olmasının, ekmeğin fiyatının 10 lira olmasının sebebi çay üreticisi değil" dedi.

Çay Üreticileri Fiyat Artışı Talep Ediyor

Çay üreticileri, ÇAYKUR'dan yaş çay alım fiyatında en az 8 lira artış yapılmasını talep ediyorlar. Üreticiler, fiyat artışı yapılmaması halinde çay üretimini bırakacaklarını söylüyorlar.

Sonuç: Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticileri, ÇAYKUR tarafından açıklanan 17 lira yaş çay alım fiyatını protesto ediyor. Üreticiler, maliyetlerin artması nedeniyle fiyatların en az 8 lira yükseltilmesini talep ediyor. Aksi takdirde çay üretimini bırakacaklarını söylüyorlar.

Editör: Kazim Bozkurt