CarrefourSA, Türkiye’de faaliyet gösteren bir süpermarket zinciridir. Peki, CarrefourSA İsrail markası mı? CarrefourSA nerenin markası? CarrefourSA hangi ülkenin markası? CarrefourSA kimin? CarrefourSA satıldı mı? CarrefourSA ile ilgili merak edilenleri sizin için araştırdık.

CarrefourSA kimin?

CarrefourSA, 1991 yılında Sabancı Holding ve Fransız Carrefour ortaklığında kurulan bir şirkettir. İlk marketini 1993 yılında İstanbul’un İçerenköy semtinde açmıştır. CarrefourSA, halka açık bir şirkettir ve Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. CarrefourSA’nın sahipleri şöyledir:

Cumartesi günü tırnak kesilir mi, günah mı? İşte fazileti nedir? Cumartesi günü tırnak kesilir mi, günah mı? İşte fazileti nedir?
  • Sabancı Ailesi: %57,12
  • Carrefour Nederland BV: %37,54
  • Halka açık: %5,34

CarrefourSA, çoğunluğu yerli sermayeye ait olan, Türkiye’de halka açık bir şirkettir. İsrail’de Carrefour marka ismini taşıyan firma ile hiçbir ilgisi yoktur/

CarrefourSA nerenin markası?

CarrefourSA, Türkiye’de kurulan ve faaliyet gösteren bir markadır. Ancak CarrefourSA, Fransız Carrefour Grubu’nun bir parçasıdır. Carrefour, dünyanın en büyük perakende şirketlerinden biridir ve 30’dan fazla ülkede hizmet vermektedir. Carrefour, 1963 yılında Fransa’da kurulmuştur.

CarrefourSA satıldı mı?

CarrefourSA, son yıllarda bazı gayrimenkullerini satmıştır. Bunlar arasında İçerenköy Carrefour AVM, Bayrampaşa Carrefour AVM ve Maltepe Carrefour AVM bulunmaktadır. Bu satışlar, CarrefourSA’nın mülkiyetindeki gayrimenkullerin değerinin arttığını ve şirketin nakit akışını güçlendirmeyi amaçladığını göstermektedir. CarrefourSA, satışlardan elde ettiği geliri, yeni mağazalar açmak ve mevcut mağazalarını yenilemek için kullanmaktadır.

Carrefour Sabancı ortaklığı bitti mi?

Carrefour Sabancı ortaklığı, 2013 yılında Sabancı Holding’in Carrefour Nederland BV’den %12 hisse daha almasıyla sona ermiştir. Bu satın alma ile Sabancı Holding, CarrefourSA’nın %50,8’ine sahip olmuş ve yönetimi devralmıştır. Carrefour Nederland BV ise %46,2 hisse ile ortak kalmıştır. Bu değişim, CarrefourSA’nın büyüme stratejisinde ve yönetim yapısında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

CarrefourSA hangi ülkelerde var?

CarrefourSA, sadece Türkiye’de faaliyet gösteren bir markadır. Ancak CarrefourSA’nın bağlı olduğu Carrefour Grubu, dünyanın pek çok ülkesinde hizmet vermektedir. Carrefour Grubu’nun faaliyet gösterdiği ülkeler şunlardır: 

  • Avrupa: Fransa, İspanya, İtalya, Belçika, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Kıbrıs
  • Asya: Çin, Tayvan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Singapur, Japonya, Güney Kore, Türkiye
  • Afrika: Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Fildişi Sahili, Senegal, Gana, Kenya, Uganda, Tanzanya, Madagaskar, Güney Afrika
  • Amerika: Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Uruguay
  • Orta Doğu: Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Lübnan, Irak
Kaynak: HABER MERKEZİ