15 yaşındaki ressamdan ilk sergi 15 yaşındaki ressamdan ilk sergi

Amerikalı ünlü bilim insanı Carl Sagan'ın hayatını anlatan bir belgesel yapılacak. Belgeselde, Sagan'ın arşivinde bulunan ses kayıtları ve görüntülerin yanı sıra ailesi ve yakınlarıyla yapılan röportajlar da yer alacak. Belgeselin çekim tarihi henüz açıklanmadı ancak National Geographic kanallarında ve Disney+'da gösterilecek.

Belgeselde, Sagan'ın hayatına dair birçok ses kaydı, arşiv görüntüsü, canlandırma ve ailesiyle arkadaşlarıyla yapılan röportajlar yer alacak. National Geographic'in Genel Müdür Yardımcısı ve belgeselin yönetmeni Nanette Burstein, Sagan'ı "Kozmosun karmaşıklığını çözebilen, çığır açan ve devrimci bir bilim insanı" olarak tanımladı.

Belgeselin yapımcılığını Seth MacFarlane ve Erica Huggins üstlenecek. Sagan'ın eşi ve bilim yazarı Ann Druyan da belgeselde yer alacak. Belgeselin yönetmenliğini ise Nanette Burstein yapacak.

Sagan, 1996'da 62 yaşında hayatını kaybetti. Ancak 1980'de yayımlanan "Kozmos: Bir Uzay Serüven" adlı kitabı İngiltere tarihinin en çok satan bilim kitaplarından biri oldu. Kitap daha sonra 13 bölümlük bir belgesele dönüştürüldü ve sunuculuğunu Carl Sagan'ın eski öğrencisi, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson üstlendi.