T24'ün haberine göre; İstanbul Adliyesi'nde son altı gündür beklenen kararın açıklanmaması, avukatlar ve milletvekilleri arasında büyük bir tepkiye neden oluyor. TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmemesine karşı yapılan nöbet, hala sonuç vermedi.


Yerel mahkemenin kararını açıklamamasına tepki gösteren avukatlar ve milletvekilleri, mesai saati bitimine yakın İstanbul Adliyesi'nin Kalemi'ne girmeye çalıştılar. Ancak, güvenlik görevlileri bu grubu içeri almadı. Taraflar arasında arbede yaşandı. 

Başkan Selvitopu, bir dönem daha istedi! Başkan Selvitopu, bir dönem daha istedi!

Tepkilerin ardından TİP İstanbul Milletvekili ve Sözcüsü Sera Kadıgil, avukatları Çağlayan Adliyesi'ne çağırdı.  AYM, "seçme ve seçilme hakkı" ile "kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı" yönlerinden ihlal kararı vererek Can Atalay'ın tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı. AYM, bu kararı 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi, ancak yerel mahkeme kararı hala görüşmedi. 

'AYM KARARI YOK SAYILAMAZ'

Can Atalay'la ilgili karar vermesi beklenen ve 6 gündür kararını açıklamayan heyet bugün de Adliye'den ayrıldı. TİP Sözcüsü ve Milletvekili Sera Kadıgil,

"Heyet yine dosyayı bırakıp adliyeden kaçtı. Biz de çıktık. Yarın yine geleceğiz, sonra yine geleceğiz, yine geleceğiz, yine geleceğiz! Bir yerel mahkeme AYM kararını yok sayamaz! Bu suçtur, suç! Elinizi kolunuzu sallaya sallaya Anayasa’yı ayaklar altına almanız…" açıklaması yaptı.

Kaynak: t24