Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla çalışmayan emeklilere verilen 5 bin TL’lik ikramiyenin, çalışan emeklilere de verilmesi için talimat verdi. Bu sayede yaklaşık 1.6 milyon çiftçi ve esnaf emeklisinin de ikramiyeden yararlanması sağlanacak.

Askeri servis devrildi: 1 yaralı Askeri servis devrildi: 1 yaralı

Tebliğ ile ödeme formülü belirlenecek

Erdoğan’ın talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, çalışan emeklilerin ikramiye almasına imkan verecek bir çalışma başlattı. AK Parti kurmayları, daha kolay ve hızlı olacağı için tebliğ yönteminin gündeme geldiğini belirtti. Bu formüle göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir tebliğ yayınlayarak, “çalışan emekli, çalışmayan emekli” tanımı yapacak. Çalışan emekliden neyin kastedildiği detaylı olarak anlatılacak. ÇKS’ye kayıtlı olan emekliler bu tanımlama dışında kalacak ve çiftçi ikramiyesine kavuşacak. Aynı şekilde, vergi kaydını sildirmiş ancak oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan esnaf emeklileri de ikramiyeden faydalanabilecek. Mevcut yasalarda çalışan-çalışmayan emekli tanımı bulunmuyor.

İkramiye Kasım ayında yatacak

5 bin TL’lik ikramiye, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasaya eklenmişti. İkramiye, Kasım ayının ilk 15 günü içerisinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak. İkramiye, 12,2 milyon emekliyi kapsayacak. İkramiyenin toplam maliyeti ise 61 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Emekli maaşlarına da zam geliyor

Emeklilerin gelirlerini artırmak için ikramiye dışında bir de zam müjdesi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlı olduklarını söyledi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranında zam yansıtılacak. Merkez Bankası’nın TÜFE tahminine göre zam oranı yüzde 31.92 olarak bekleniyor. Memur emeklileri ise Hakem Kurulu’nun memurlar ve kendileri için belirleyeceği artış ile enflasyon farkını alacak.

Kaynak: haber merkezi