Emeklilerin geçim sıkıntısını gidermek için bir defalığına 5000 TL emekli ikramiyesi ödenmesi kararı alınmıştı. Ancak bu karardan çalışan emekliler, çiftçiler ve BAĞKUR’lu esnaf emeklileri yararlanamamıştı. Bu durum büyük bir mağduriyet ve tepki yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu mağduriyeti gidermek için yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Çalışan Emeklilere 5000 TL İkramiye Verilecek Mi?

Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle İstanbul Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşmada, çalışan emeklilere de 5000 TL ikramiye verilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

Bakan Tekin: Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız OECD ortalamalarına gelmiş durumda Bakan Tekin: Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız OECD ortalamalarına gelmiş durumda

– “Geçen ay emeklilerimizin yükünü hafifletmek için 5 bin liralık ilave ödeme kararı almıştık. Bu karardan 10 milyon 430 bin çalışmayan emeklimiz faydalandı. Ancak emeklilerimizin bir kısmının bu ödemeden yararlanamaması bizim de içimize sinmedi. Çiftçi ve BAĞKUR’lu esnaf emeklilerimiz başta olmak üzere diğer tüm emeklilerimizde bir gönül kırgınlığına yol açtı.”

5000 TL Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Erdoğan, çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ödenmesi için gerekli düzenlemenin önümüzdeki hafta TBMM’ye sunulacağını belirtti. Erdoğan, şunları söyledi:

– “Pazartesi günü yaptığımız kabine toplantısında çalışma ve maliye bakanlarımıza bu konuda gerekli düzeltmelerin yapılması talimatını verdik. Bakanlarımız bugün itibariyle hazırlıklarını tamamladılar. İnşallah önümüzdeki hafta ilgili kanun teklifini meclisimize sunacağız. Bu sayede 4 milyon 689 bin çalışan emeklimizin de 5 bin lira ödeme imkanından faydalanmalarını sağlayacağız.”

Emekli İkramiyesi Nasıl Alınacak?

Emekli ikramiyesi ödemesi, emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına yatırılacak. Emekliler, ödeme tarihinden sonra banka kartlarıyla veya şubelerden paralarını çekebilecekler. Emekli ikramiyesi ödemesi, emekli maaşına göre değişmeyecek. Her emekliye eşit olarak 5000 TL ödenecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ