Haber/ Didar DEMİRCİ

Depremzedelerin evlerini yeniden yapması için belediyelerden talep ettiği emsal artışı kararını yargıya taşıyan Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir İdari Mahkemesi’ne dilekçe vererek İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Bayraklı Belediyesi’ne dava açtı. Açılan davaya ilişkin sorularımızı yanıtlayan İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkan Vekili Murat Aydın, “Büyükşehir emsal kararının arkasında duracaktır” dedi. 

İSTİSNAİ BİR DURUM

Verilen kararın hukuka aykırı olduğu düşünülüyorsa meşru yollardan hak aramanın ve mahkemeye başvurmanın çok normal olduğunu belirten Aydın, “Biz aldığımız kararın hukuka aykırı olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü olağanüstü, istisnai bir durum var ve bu duruma karşılık bir karar aldık. Ben bir hukukçu olarak kimseye 'neden dava açıyorsunuz' diyemem. İşlemin hukuka aykırı olduğu düşünülüyorsa yargıya gidilecektir. Ben bu kararın hukuka aykırı olduğunu düşünmüyorum ve İdare Mahkemesi’nin emsal kararını iptal edecek bir karar vereceğini sanmıyorum. Çünkü normal koşullarda bu süreç önemlidir ama burada ayrıksı ve özel bir durum var” diye konuştu.

MEVZUATA UYGUN

Büyükşehir Meclisi’nde emsal kararı alınmadan önceki tartışmaları hatırlatan Aydın, AKP Grubu'nun tüm İzmir için istediği emsal artışı kararını hatırlattı. Aydın, “Mesela AKP Meclis Grubu’nun söylediği gibi her yer için riskli binaları da kapsayacak şekilde bu kararı alacak olsaydık bu eleştiriler haklı olurdu. Oysa bu sadece 29 ilçede ağır ve orta hasarlı binalar için verilmiş bir karar. Bayraklı’da bir ayrıcalık var. Dolayısıyla tüm şehre yüzde 20 verin diyenlerin dediğini yapsaydık o zaman bu hukuka aykırı olurdu” sözlerini kaydetti. Son olarak alınan kararının belirli bir amaca yönelik ve belli bir ihtiyacı karşılayan, mevzuata uygun ve planlama ilkelerini ihlal etmeyen bir karar olduğunu vurgulayan Aydın, “O nedenle ben kararın iptal edileceği kanaatinde değilim. Ama yargı yolu bu, sonuçta hukuk bunu değerlendirecek, bilirkişiler inceleyecek ve mahkemede karar verilecek. Büyükşehir de kararının yerindeliğini savunacak, kararının arkasında duracak” dedi.