HABER/ Didar DEMİRCİ

İGC’den internet haber siteleri için panel İGC’den internet haber siteleri için panel

Konak’taki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binası önünde üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Büro-İş İzmir Şube, SGK çalışanlarının iş yüküne dikkat çekerek, aldıkları maaşların yetersizliğini gündeme getirdi. Konuya ilişkin hazırlanan basın açıklamasını Büro-İş İzmir Şube Mali Sekreteri Zafer Çağlar okudu. SGK çalışanlarının yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet ettiğini belirten Çağlar, “SGK çalışanları üvey evlat değildir. Köle hiç değildir” diye konuştu.

GÖRMEZDEN GELİNMEK İSTEMİYORUZ

SGK çalışanlarının iş yükünün EYT ile daha da artığına vurgu yağan Çağlar, “EYT öncesinde yetersiz personelimizle fazlasıyla iş yükünü kaldırmaya çalışırken omuzlarımıza bir de EYT ile yapılandırma kapsamında binlerce evrak yüklendi. Daha önce söyledik, yine söylüyoruz. Emeklilik bir haktır ve EYTliler olarak bilinen vatandaşlarımız nasıl mücadele ederek kazandılarsa bu hakkı, bize de en kısa sürede bu haklarına ulaşmaları için çalışmak düşer. Aynı özveri ile çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Hiçbir arkadaşımız çalışmaktan gocunmadı, gocunmuyor. Fakat en hafif tabirle görmezden gelinmek de istemiyoruz” sözlerini kaydetti.

HAKLARIMIZI GERİ ALMAK İÇİN BURADAYIZ

Çağlar, 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özlük haklarının bir bir yok edildiğine değinerek, “Haklarımızı geri almak için buradayız. Bizler SGK çalışanları olarak; Daha önce ödenen, 666 KHK ile elimizden alınan ve anayasal hakkımız olan ikramiye ve ek ödemelerimizin yeniden bizlere ödenmesini; sosyal güvenlik tazminatının, hemen hemen her bakanlıkta olan uzmanlık kadrosunun verilmesini; sus payı olarak verilen saati 27 lira olan mesai ücretinin en az 100 liraya çıkarılmasını; açlık sınırındaki ve asgari ücretin biraz üzerindeki maaşlarımızın 31 bine yaklaşan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını; çalışma barışının, huzurunun sağlanmasını talep etmekteyiz” dedi.