Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL HABER İşsizlik ve artan enflasyon nedeniyle, geçim derdi yaşayan yeni doğum yapan anneler çareyi sütünü satmakta buldu. Sosyal medya üzerinden ilan veren anneler, iletişim numaralarını da paylaşarak sütünü satılığa çıkardığını duyurdu. Bazı anneler sütlerini dolar üzerinden satışa çıkartırken, bazıları ise litresi için bin TL fiyat belirledi. Anne sütünün satılmasının ülke için vahim bir durumun göstergesi olduğunu ifade eden İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği Başkanı Nesibe Gençer, bir annenin sütünü satması kadar acı bir durum olamayacağını kaydetti. 

'EN ACI ÇARESİZLİK’

“İnsanlar artık o kadar çaresiz hale geldi ki sütünden bile para kazanmaya çalışıyor” diyen Gençer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu da bu çaresizliğin en acı resmi. Anne sütü tüm bebeklerin hakkıdır ancak burada son derece bir adaletsizlik var. Bir tarafta, bu ülkenin iktidarı saraylarda yaşayacak, manda yoğurtları, hurmalar ile beslenecek bir tarafta ekonomik krizle boğuşan halkın kadınları doğmuş çocuklarının hakkı anne sütlerini satacak. Ben, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu işten haberi var mı yok mu diye sormak istiyorum. Ülke için son derece üzücü bir durum.” 

‘DİĞER ÇOCUKLARI İÇİN’

Kadın yoksulluğun had safhada olduğunu dile getiren Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Kurucu Başkanı Huriye Serter, bir çok kadının çocuklarına bakabilmek için bu yola başvurduklarını dile getirdi. Serter, “Sütü olmayıp bebeğini besleyemeyen anneler için anne sütü eskiden süt anneleri tarafından sağlanırdı. Ama bu kişinin kim olduğu hangi koşullar altında yaşadığı bilinirdi. Şimdi bu işler yasal olmayan online sitelerde; kim olduğu, hangi koşullar sağıldığı bilinmeyen annelerden temin ediliyor ve bu iş ticarete dökülmüş durumda. Kimi anne de maddi yetersizlikten dolayı bu yola başvurduğunu söylüyor. Diğer çocuklarına bakabilmek için bunu yaptığını itiraf eden anneler de var. Kadın yoksulluğunun had safhada olduğu ülkemizde bunları duymak içimizi çok acıtıyor” ifadelerini kullandı.

‘ETİK DEĞİL’

Bir bebeğin anne sütüne erişiminin en doğal hak olduğunu vurgulayan GİFED Başkanı Huriye Serter, “Bunun ticarete dönüştürülerek para karşılığı yapılması, sağlıklı olmadığı gibi etik de değil. Başka bir annenin sütünü almadan önce o annenin sağlıklı olduğunu, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarının olup olmadığını, sütü hijyen koşullarda sağıp sağmadığını, uygun koşullarda saklayıp saklamadığını bilmek gerekir. Aksi takdirde bebeği sağlıklı beslemek adına iyi bir şey yapayım derken çocuk daha kötü bir şekilde başka hastalıklara maruz bırakılabilir ve bebek enfeksiyon kapabilir. O nedenle çok dikkat edilmesi gereken önemli bir konu.”

SOSYAL MEDYADA MÜŞTERİ ARIYORLAR

Annelerin sosyal medya hesaplarından yaptığı bazı paylaşımlar şöyle: “Sütüm fazla ve paraya ihtiyacım olduğumdan satmak istiyorum. Bebeğinizin süt ihtiyacını çok az bir miktar paraya karşılayabilirim’, ‘2 aylık taze anne sütü satılıktır. -24 derecede saklandığı için 1 yıl ömrü vardır. Laboratuvarda inceleme yapabilirsiniz. Sigara yok, alkol yok. Her gün ceviz, badem, fındık, fıstık, organik bal, propolis, zerdeçal, sarımsak, balık, et, organik tavuk, yumurta, sebze ve meyveyle ultra zengin beslenilmiştir. Çok güçlü bir sütüm vardır’, ‘1 litresi 50 dolardan anne sütü satıyorum’, ’Sütüm fazla geldi, sağıp özel buzdolabı poşetlerine koyuyorum litresini bin TL’ye vereceğim. Alacak olan kişinin aynı kişi olmasını istiyorum.”

BES'te yeni dönem BES'te yeni dönem