İzmir’in Buca ilçesi Tınaztepe Mahallesi’ndeki 6 bin 667 metrekarelik parsel, 165 milyon TL’ye iş insanı Mehmet Bektur’a ait TAPDİ Oksijen şirketi tarafından satın alındı. Özelleştirme İdaresi tarafından 6 kat izinle satılan arsa, satın alınan şirket tarafından kat karşılığında verildi. 442 daire, 81 iş yerinin yapılacağı Altun Yaşam Projesi’nin, Buca Belediye eski Başkanı Erhan Kılıç döneminde, 15 kat yapılmasına imkân tanıyan ruhsatın verildiğinin ortaya çıkması ile kamuoyunda geniş yankı buldu. Yapılan şikayetler sonucunda konuya İzmir Büyükşehir Belediyesi el attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi’ne ruhsatın mevzuata uygun olmadığı ve inceleme yapılarak gerekenin yerine getirilmesini istedi. Buca Belediyesi ruhsatı iptal etmeyince İzmir Büyükşehir Belediyesi, İdare Mahkemesi’nde ruhsat iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. Proje ile alakalı olarak TMMOB Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Proje hakkında kamuoyunda tartışmalar sürerken, satışların ise devam ettiği öğrenildi.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI’NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Proje ile alakalı olarak TMMOB Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da ortak bir açıklama yayınladı. Yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;  

Bergama Vapuru Körfez turlarına başlıyor Bergama Vapuru Körfez turlarına başlıyor

“Mülkiyeti Hazine adına kayıtlı İzmir İli, Buca İlçesi, Tınaztepe Mahallesi 624 ada 8 numaralı parselde kayıtlı taşınmaz; önce T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından “satış" yöntemiyle özelleştirilmiş, sonra Buca Belediye Başkanlığı tarafından aykırı yapı ruhsatı düzenlenmiştir. İzmir İli, Buca İlçesi, Adatepe Mahallesi 624 ada 10 numaralı parselde kayıtlı taşınmaz üzerinde "Yençok:15 Kat" olacak şekilde inşaat izni oluşmasını sağlayan yapı ruhsatı, yasal dayanaktan yoksun bir şekilde düzenlenmiş olup açıkça yürürlükteki plan notlarına, mevzuata ve usule aykırılık taşımaktadır.  İdarelerin hukuka aykırılığını tespit etmiş oldukları işlemler için geri alma veya kaldırma yolunu işletmelerinin hukuken mümkün olduğunu hatırlatır ve ruhsatın iptal edilmemesi durumunda TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi olarak konu ile ilgili hukuki yollara başvurulacağını bildiririz.

SATIŞLAR DEVAM EDİYOR

Projenin yapımını üstlenen Altun İnşaat ise "Altun Yaşam Projesi"nin satışlarına devam ediyor. Bir çok daire ve dükkanı proje aşamasında satan firma, neti 40 metrekare olan standart 1+1 konutlar için müşterilerinden 4 milyon lira talep ediyor. 2025 Aralık ayında biteceği vadedilen projede, üç katı otopark, sonraki 3 katı alışveriş merkezi, 7-8 ve 9. katları ise ofis olarak planlanan projenin sonraki katları ise konut olarak ayrıldı. Dev proje, belediyeler, inşaat firması ve odayı karşı karşıya getirmesi ve yargıya taşınmasına rağmen Buca'daki satış ofisinde tartışmalı yapıların satışı devam ediyor. Proje aşamasında yapıya ortak olan onlarca kişi ise şimdi kara kara bu işin sonunun nereye varacağını merak ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ