Bir eğitim kenti olan Buca'da farkındalık yaratan projeler arasında neredeyse ilk sıralarda yer alan Işılay Saygın ve Tarık Akan Gençlik Merkezleri kuruldukları ilk günden bu yana ücretsiz internet hizmetinden, sinema salonuna; oyun alanlarından çamaşır yıkama odalarına kadar pek çok hizmet öğrencilere sunuluyor. Gençler ücretsiz olarak faydalanabildikleri merkezlerde hem ihtiyaçlarını gideriyorlar hem sosyalleşip iyi zaman geçirebiliyorlar.  Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Işılay Saygın Gençlik Merkezleri'nden herhangi birine üye olan üniversiteliler iki merkezden de faydalanabiliyor. Üniversite öğrencileri merkezlerde tiyatro ve dans kurslarına katılabildikleri gibi, kişisel gelişim seminerlerine ve İngilizce konuşma kulüplerine katılım sağlayabiliyorlar. Öte yandan düzenlenen panellerle hayata atılacak gençlere kariyer planlama eğitimleri verilerek, onları iş hayatına hazırlayacak bilgiler sunuluyor.

Çocukların halı saha sevinci Çocukların halı saha sevinci

TARIK AKAN GENÇLİK MERKEZİ
60 bin üniversite öğrencisinin öğrenim gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü karşısında düzenlenen Tarık Akan Gençlik Merkezi, 2 bin 809 metrekare alanda hizmet veriyor. 5 katlı merkezin bodrum katında PlayStation, langırt ve bilardo masasının bulunduğu oyun odası, günde 120 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip 8 adet ev tipi, 2 adet sanayi tipi çamaşır makinesi, 4 adet ev tipi, 2 adet sanayi tipi kurutma makinesinden oluşan çamaşırhane bulunuyor.
Zemin katta, resim, müzik ve seramik odası, sergi alanı ve kafeteryanın yanı sıra dinlenme alanı yer alıyor. 1'inci katta ise aynı anda 2 grubun oynayabileceği bowling salonu ile koşu bandı, ağırlık aletleri, soyunma odası ve duşların yer aldığı fitness salonu bulunuyor.

IŞILAY SAYGIN GENÇLİK MERKEZİ
Eylül 2018'de açılan Işılay Saygın Gençlik Merkezi'nde ise çamaşırhane, kütüphane, dinlenme ve eğlenme alanları bulunuyor.  Gençlerin sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebileceği kompleks bir tesis olarak düzenlenen Işılay Saygın Gençlik Merkezi, 305 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam bin 85 metrekare alanda hizmet veriyor. Kütüphane ise merkezin önemli hizmetleri arasında yer alıyor.
Buca Belediyesi Işılay Saygın ve Tarık Akan Gençlik Merkezleri'ne geçen ekim ayında 1190 kişinin yeni kayıt yapıldığı bildirildi.