EGİAD Başkanı'ndan seçim açıklaması EGİAD Başkanı'ndan seçim açıklaması

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2023 yılı Ramazan pidesi fiyatını duyurdu.

Balcı yaptığı açıklamada, "Bu yıl Türkiye genelinde uygulanacak azami fiyat, 300 gramı 10 TL olarak belirlenmiştir ve kilogram fiyatı 33 TL'dir" dedi.

Ayrıca Balcı, ekmek fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadığını ve ülke genelinde ekmek fiyatının 5 TL olarak kaldığını belirtti.

Ramazan ayı öncesinde İzmir'deki pide fiyatları açıklandı. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, geçen yıl 350 gramı 6 liradan satılan ramazan pidesinin bu yıl yüzde 66 fiyat artışıyla 10 liradan satışa sunulmasına karar verdi. Öte yandan ramazan pidesinin gramajı 350 gramdan 320 grama düşürüldü.

DHA'nın haberine göre, pidenin gramajının düşürülüp, fiyatının arttırılmasındaki en büyük sebebin artan maliyet olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis üyesi ve Ekmek ve Unlu Mamuller Komitesi üyesi Hüseyin Sağır, onaylanan yeni tarifenin ramazan ayının ilk günü olan 23 Mart Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlanacağını dile getirdi.

Sağır, “İzmir’de, ramazan pidesi 320 gram olarak 10 liradan satılacak. Ankara’da 300 gramı 10 liradan satılacak. Biz 20 gram fedakarlık yaptık. Karar, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde alınıyor. İzmir Ticaret Odası olarak bu kararı uyuyoruz" diye konuştu.