Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 77,50 dolardan işlem görüyor. Önceki gün 81,17 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,42 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 09.33 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,1 artarak 77,50 dolar oldu. Aynı dönemde Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 73,02 dolardan alıcı buldu.

Petrol Fiyatlarındaki Değişim

Petrol fiyatları, küresel petrol talebine dair endişelerle son 4 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Dün Brent petrolün varil fiyatı 76,60 dolara, WTI ham petrolün varil fiyatı ise 72,17 dolara kadar geriledi. Ancak piyasa oyuncularının kar satışlarıyla fiyatlar kısmen toparlandı.

Ekonomik Etkiler ve Endişeler

ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri, olası bir resesyona işaret edip etmeyeceği konusundaki endişeleri artırıyor. Çin'de açıklanan ekonomik göstergeler, Kovid-19 sonrası toparlanma sürecinde üretim, tüketim, yatırım ve istihdamda yaşanan zorlukları gösteriyor.

Araç satışında yeni rekor Araç satışında yeni rekor

Küresel Etkiler ve Piyasalar

ABD ve Çin ekonomilerine dair gelişmeler, küresel petrol talebi üzerinde endişelere yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskılıyor. Öte yandan, İsrail-Filistin çatışmalarının piyasalar üzerindeki etkisi devam ediyor.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Brent petrolde teknik olarak 77,58 ile 77,70 dolar aralığının direnç, 77,46 ile 77,34 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA