UEFA'nın, Avusturya maçında bozkurt işareti yaptığı gerekçesiyle milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında başlattığı soruşturma, tansiyonu yükseltti. Kararın Almanya'nın şikayeti üzerine başlatıldığı öğrenilirken, Türkiye'den art arda tepkiler geldi. Bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da planlarını değiştirdiği ve Türkiye-Hollanda maçını Berlin'de izleme kararı aldığı belirtildi.

Zirveye Katılmaktan Vazgeçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 6 Temmuz'da Şuşa'da düzenlenecek olan Türk Devletleri Teşkilatı'nın gayrıresmi zirvesine katılmaktan son anda vazgeçtiği ve Türkiye-Hollanda maçını Almanya'da stadyumdan izleyeceği öğrenildi. Erdoğan'ın yerine zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz temsil edecek.

CHP’den Erdoğan'ın 'belediye borcu' açıklamasına yanıt: 'Halkı cezalandırıyorlar' CHP’den Erdoğan'ın 'belediye borcu' açıklamasına yanıt: 'Halkı cezalandırıyorlar'

TFF'nin Savunma Hazırlığı

Merih Demiral'ın bozkurt işareti nedeniyle UEFA tarafından soruşturma başlatılması üzerine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kapsamlı bir savunma dosyası hazırlamaya başladı. TFF, daha önce benzer durumlar için verilen cezaları ve örnekleri toplayarak savunmaya ekledi. Sırpların "Çetnik selamı" ve Arnavutların "çift başlı kartalı" gibi örnekler savunma dosyasına dahil edildi.

Geçmişteki Cezalar

FIFA, 2018 Dünya Kupası elemelerinde İsviçre forması giyen Arnavut kökenli oyuncular Shaqiri ve Xhaka'ya "çift başlı kartal" hareketi nedeniyle 10'ar bin İsviçre Frangı ceza vermişti. EURO 2024'te de UEFA, ırkçılık nedeniyle Sırbistan ve Arnavutluk'u cezalandırmıştı. Başakşehirli futbolcuların 2019-20 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde asker selamı vererek gol sevinci yapmaları ise UEFA tarafından kınama cezası ile sonuçlanmıştı.

Demiral'dan Açıklama

Maç sonunda açıklamalarda bulunan Merih Demiral, hareketinin herhangi bir mesaj içermediğini belirtmişti. Ancak soruşturmanın başlamasıyla birlikte Türkiye'den destek mesajları yağdı ve tepki gösterildi.

Bu gelişmeler, Türkiye-Hollanda maçının sadece sportif değil, aynı zamanda siyasi açıdan da önem kazandığını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'e gitme kararı, Türkiye'nin bu konuda ne kadar hassas olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: Haber Merkezi