İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bostanlı İskelesi'nde yaptığı 17 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarında sona yaklaşıyor. Projede açık ve kapalı yolcu bekleme alanlarının dört katına çıkarılması öngörülüyor. Bisiklet, motosiklet ve skuterler için kapalı park alanları da bu projede yer alıyor. Yenilenen iskele, önümüzdeki ay içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

Urla ithal aday istemiyor Urla ithal aday istemiyor

Yenileme çalışmaları kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından feribot bekleme alanlarının fiziki koşulları yeniden düzenleniyor. 17 milyon liralık yatırım ile gerçekleştirilen çalışmaların önümüzdeki ay tamamlanması hedefleniyor.

Yolcu Alanları Genişliyor

Yolcu bekleme salonundaki genişletme çalışmalarıyla eski 28 metrekarelik alanın kapasitesi 104 metrekareye çıkarıldı. Yolcu oturma kapasitesi de 25'ten 100'e yükseltildi. Salonda, yolcuların sefer saatlerini takip edebileceği iklimlendirme sistemi ve bilgilendirme ekranları bulunacak.

"İskelede Bekleme Alanı 4 Kat Büyüyor"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç, yapılan çalışmaların yolcu salonu ve araç bekleme alanlarının kapasitelerini artırmayı hedeflediğini vurguladı. Oruç, özellikle feribot kullanıcılarının bekleme alanlarının modernizasyonu gerektiğini belirterek, Aralık ayı sonunda tüm çalışmaların tamamlanarak hizmete sunulacağını ifade etti.

bostanlı iskele

Mikromobilite Park Alanı Geliyor

Bostanlı İskelesi'nin farklı ulaşım araçlarının kesişim noktası olduğuna dikkat çeken Oruç, planlama sürecinde mikromobilite unsurlarını da hesaba kattıklarını belirtti. Mikromobilite Park Alanı'nda, 8 dikey bisiklet park yeri, 32 skuter park yeri ve 12 motosiklet park yeri bulunacak. Bu alanın üstü kapalı olacak, böylelikle araçların olumsuz hava koşullarından etkilenmesi engellenecek.

Deniz ulaşımını güçlendiriyoruz

Oruç, yaptıkları çalışmalarla sürdürülebilir ve karbon salınımını azaltmaya yönelik hedeflere katkı sağladıklarını dile getirdi. Belediyenin, deniz ulaşımını geliştirmeye odaklandığını ve filodaki feribot sayısını artırdıklarını belirtti. Ayrıca, elektrikli yolcu gemilerinin filoya katılmasıyla ilgili önemli adımlar attıklarını ve 2025 ile 2027 arasında bu gemilerin filoya katılacağını açıkladı.

Kaynak: Bülten