Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yeni güne yüzde 0,86'lık bir artışla 8.028,79 puandan başladı. Açılışta, önceki kapanışa göre 68,84 puanlık bir artış yaşanarak endeks yüzde 0,86 değer kazanarak 8.028,79 puana yükseldi.

Bankacılık ve Holding Endeksleri Artış Kaydetti: Sektörler Arasında Değişen Performanslar

Bankacılık endeksi yüzde 2,79, holding endeksi ise yüzde 0,62 artış kaydetti. En fazla kazandıran sektör bankacılık olurken, en çok kaybettiren ise yüzde 1,10 düşüşle menkul kıymet yatırım ortaklığı sektörü oldu.

Fed'in Etkisi Azalıyor: Çin Ekonomik Verileri Piyasalara Yön Veriyor

Cuma günü olumlu bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,78 değer kazancıyla günü tamamlamıştı. Ancak ABD Merkez Bankası'nın ekonomide yumuşak inişi sağlayabileceği beklentilerine rağmen, Çin'den gelen kötü makroekonomik veriler, piyasalarda Fed kaynaklı iyimserliği azalttı.

Piyasalarda Odak Noktası: Büyüme Verileri ve Fed Başkanı'nın Açıklamaları

Analistler, yeni haftada yurt içinde açıklanacak büyüme verisinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların piyasaların odak noktasında olacağını belirtiyor. Özellikle ABD'de açıklanacak büyüme verisi ve Fed'in geleceğe dair politikalarına yönelik ipuçları takip edilecek.

Türkiye'nin en başarılı kadın girişimcileri belli oldu Türkiye'nin en başarılı kadın girişimcileri belli oldu

Gündemde ECB Başkanı ve ABD Ekonomik Verileri: Destek ve Direnç Seviyeleri Belirleniyor

Bugün, yurt içinde veri gündemi sakin olacak ancak yurt dışında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları ve ABD'den gelecek inşaat izinleri, yeni konut başlangıçları ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verileri izlenecek. Analistler, BIST 100 endeksinde 7.850 ve 7.800 seviyelerinin destek, 8.060 puanın direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

Kaynak: AA