Borsa İstanbul'da işlem gören BIST 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 1,34 puan azalışla başlayarak yüzde 0,02'lik bir değer kaybı yaşayarak 8.007,99 puana geriledi.

Dünkü Seyir: Satış Ağırlıklı Hareket

Dünkü işlemlerde satış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,04'lük bir düşüşle 8.009,33 puandan tamamladı.

Analist Değerlendirmesi: Küresel Piyasalarda Belirsizlik

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceği ihtimalinin varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Bugünün yatırımcılar için önemli bir gün olduğunu vurgulayan analistler, yoğun veri gündeminin piyasaların odağında olduğunu ifade ediyor.

Fed'in İhtiyatlı Adımları: Faiz İndirimleri Beklentisi

ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin adımlarının sona erdiği ve gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceği ihtimali güçleniyor.

Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi? Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi?

TCMB Başkanından Enflasyon Değerlendirmesi

Dünkü açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonun ana eğiliminde bir gerileme başladığını belirterek, "Kasım ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmekte." dedi.

TCMB'nin İletişim Başarısı ve Kredi Risk Primindeki Düşüş

Analistler, TCMB'nin piyasalara yönelik iletişim dilini tatmin edici bulduklarını ifade ediyor. Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) ise dünkü işlemlerde düşüş trendini sürdürerek, 332,8 baz puan ile 19 Mart 2021'den bu yana en düşük günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Kaynak: AA