9 EYLÜL- Bornova Belediyesi'nin kadın emekçileri ve sivil toplum örgütlerine üye kadınlar, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Bornova'da bir araya gelerek seslerini yükseltti. Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan Ziraat Bankası önünden başlayan yürüyüşleri, kadınlar Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam etti. Bornova Belediyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasının ardından halaylar çekildi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çağrıda bulunan pankartlar taşındı.

Motosikletin devrilmesiyle kazara kuzenini öldüren kişi gözaltına alındı Motosikletin devrilmesiyle kazara kuzenini öldüren kişi gözaltına alındı

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, Bornova Belediye Başkanlığı adına Yazarlar Derneği tarafından hazırlanan basın metnini BELGEM öğretmenlerinden Berrin Burakçı Bağış tarafından okundu. Özgür Genç, Mirabel kardeşlerin Dominik'te 1960 yılında diktatör güçleri tarafından katledilmesinin üzerinden geçen 63 yılın ardından, işçi kadınlar olarak savaşa, şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa ve kadın düşmanı politikalara karşı örgütlü bir şekilde mücadele ettiklerini belirtti.

Berrin Burakçı Bağış, kadınlar olarak toplumsal cinsiyet eşitliği, ayrımcılık, erkek şiddeti, kadın cinayetleri, savaş, ırkçılık ve milliyetçilik karşıtı seslerini yükselttiklerini ifade ederek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yönelik çağrı metnini okudu. Metinde, Bakanlığın kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesine yönelik politikalar üretmesi ve somut adımlar atması gerekliliği üzerinde duruldu.

Basın açıklamasının ardından, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi'nde "İşçi Kadın Fotoğraf Sergisi" açıldı. Sergide, BELGEM öğretmenlerinden Cansu Tunçel'in çektiği kadın portreleri ziyaretçilere sunuldu. Sergi, 30 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ