Sosyal mesafenin korunması sağlamak için sokağa çıkma oranını en düşük düzeyi düşürülmesini hedefleyen Bornova Belediyesi, 19 Mart’tan itibaren öncelikle 65 yaş üzeri ve risk grubundaki vatandaşlara özel evden alışveriş hizmetini başlattı.

Belediyecilik hizmetlerinin telefonla ve internet ortamında yapılmaya başlanması ve Dijital Sınıf’tan sonra sosyal medya hesapları üzerinden yapılan spor, kültür-sanat ve sağlık konusunda yapılan yayınlarla evde kalma sürecinin daha keyifli ve sağlıklı geçirilmesi amaçlanıyor.

Evde kalanlara özel yayınlar

Bornova Belediyesi’nin sosyal medya ekibi ise evlerinde kalan vatandaşların vakitlerini daha iyi geçirmesi için özel yayınlar yapmaya ve içerikler üretmeye başlandı. Evde kalıp hareketi azalanlara yönelik egzersiz videoları büyük ilgi görürken, Bornova belediyesinin ödüllü tiyatrosu Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunlar da sosyal medya hesaplarından yayınlanmaya başlandı.

Virüs nedeniyle vücut direncini güçlendirmek ve az hareket nedeniyle kilo kontrolünü sağlamak amacıyla diyetisyenler de uyarı ve önerilerde bulunacak.

Diğer yandan kelime oyunu, sessiz sinema gibi nostaljik oyunlar da sosyal medya hesapları üzerinden gençlerle birlikte oynanacak. Oyunlar, küçük yaşta olanları tablet ve cep telefonu gibi mecralara özendirmemek için akşam saatlerinde, emojiler aracılığıyla interaktif olarak oynanacak.

Alışverişler eve teslim

Bornova Belediyesi, kurduğu özel ekiple 65 yaş üstü ve riskli grupta yer alan vatandaşların alışverişlerini yaparak evlerine teslim ediyor.

Bu vatandaşlar ihtiyaçlarını 0530 398 53 92 numaralı telefona iletiyor. İlgili personel esnaftan alışveriş tutarını alarak vatandaşa bildiriyor. Onay alındıktan sonra alışverişi yaparak eve teslim ediyor. Siparişler sabah 09.00 – 12.00 saatleri arasında alınırken, teslimatlar 12.00 – 17.00 saatleri arasında yapılıyor. Uygulamada görevli personel, düzenli kontrol ediliyor, hijyen kurullarına uygun olarak maske ve eldiven takıyor.

Dijital Sınıf’a yoğun ilgi

Bornova Belediyesi’nin eğitim alanında bir ilki gerçekleştirdiği ödüllü projesi Dijital Sınıf, bu süreçte yoğun ilgi gördü. Bornova’da oturan ve Bornova’da eğitim gören 55 bin ortaokul ve lise öğrencisinin yararlanması hedeflendiği uzaktan eğitim projesinden yararlanan öğrencilerin sayısı 15 bini aştı. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uyumlu 3 bin 700 saatlik eğitim videosunun bulunduğu Dijital Sınıf’tan yararlanan öğrenci sayısı kısa sürede 15 bini aştı.

Dijital Sınıf’a, https://dijitalsinif.bornova.bel.tr/adresinden online "üye ol " butonundan bilgilerinizi doldurarak giriş yapıp eğitime başlayabilirsiniz.

Başkan İduğ’dan evde kalın uyarısı

Virüse karşı tüm tedbirleri aldıklarını, temizlik, hijyen, sağlık ve risk grubundaki vatandaşların ihtiyaçları başta olmak üzere tüm hizmetlerini eksiksiz olarak yerine getirmek için çalıştıklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, özellikle sosyal medya kanallarında vatandaşların evlerinde daha iyi zaman geçirebilmelerine yönelik içerikler ürettiklerini belirterek, “Unutmayalım ki; bu hastalık herkesi etkiliyor ancak 65 yaş üstündekiler ile şeker, kalp, tansiyon, böbrek ve solunum yolu hastaları için ölümcül olabiliyor. Bu grupta yer alan vatandaşlarımız kesinlikle evinden çıkmasın. Evlerinde olmanın keyfini çıkarmaya çalışsın. İhtiyaçlarını da kurumsal iletişim hatlarımız ve sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile bizlere iletsin” diye konuştu.