Bornova Belediyesi Türkiye’nin yaşadığı büyük deprem felaketinin ardından tek yürek oldu. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un çağrısıyla belirlenen toplama merkezleri Bornovalıların getirdiği kolilerle doldu taştı. İlk gün yardım malzemelerini ve iş makinelerini, 13.5 milyon insanın etkilendiği deprem bölgesine gönderen Bornova Belediyesi, büyük felaketin ikinci gününde de yardım malzemelerini sınıflandırıp paketleyip TIR’lara yükleyerek yola çıkardı.

Bornova Belediyesi Altındağ Spor Salonu’nun zemin katındaki yardım toplama merkezindeki çalışmaları takip eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornovalılara duyarlılıkları nedeniyle teşekkür etti. Kahramanmaraş’ta önce  7.7 ardından da 7.6 şiddetinde meydana gelen iki depremin çok büyük bir felakete yol açtığının altını çizen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Kış şartlarının çok çetin olduğu bu dönemde depremden etkilenen 10 ildeki 13.5 milyon insanımıza destek olmak için tüm çalışanlarımız ve Bornovalılar olağanüstü bir çaba içine girdi. Dün ilk yardım malzemelerini ve iş makinelerimizi yola çıkarmıştık. Doktor, sağlıkçı ve arama kurtarma ekiplerinden oluşan 45 kişilik ekip bölgeye hareket etmişti. Bugün de başta battaniye, ayakkabı, kıyafet ve gıda malzemeleri olmak üzere yardım malzemelerimizi 3 TIR’a yükleyerek deprem bölgesine gönderdik. Yaralılarımızın tedavilerine yardımcı olmak için ambulansımız da yola çıktı” dedi.

Başkan Mustafa İduğ zamanla yarıştıklarını belirterek, “Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Şu anda bize düşen görev öncelikli ihtiyaçları belirleyip vatandaşlarımızın dayanışma duygularıyla bize getirdikleri yardım malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmak. Olabildiğince mont,  çadır ve hazır gıdaya ihtiyaç var. AFAD, Kızılay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ve tüm kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz. Tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu. Bornova Belediyesi’nin iş makinelerinin de deprem bölgesine ulaştığının altını çizen Başkan İduğ, “Türkiye tek yürek oldu. Bizim de en büyük temennimiz enkaz altından canlarımızın çıkması ve sağlıklarına kavuşmasıdır” diye konuştu.

Organize çalışma

CHP İl Başkan Vekili Sirhan Özen, Yönetim Kurulu üyeleri Polat Manduz, Erol Mutlu ve Ahmet Doğukan Gül, TIR’ların yüklenmesi sırasında Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve ekibini ziyaret etti. İl Başkan Vekili Sirhan, çalışmaların çok organize bir şekilde yapıldığını belirterek, çok güzel bir yerel yönetim örneği sergilendiğini söyledi. Başkan İduğ da, pandemi ve İzmir depreminde tecrübe kazandıklarını belirterek, bu dönem sosyal destek ve dayanışmanın ön plana çıktığını, Bornova Belediyesi olarak bu konularda ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Bornovalılar yardıma koştu

Bornovalılar yardımlarını yardım toplama noktalarına ulaştırdı. Büyükpark Gençlik Merkezi, Merkez Pazar Yeri, Bornova Şehir Stadı, Çamdibi Yüzme Havuzu, Çamdibi Kapalı Pazar Yeri, Altındağ STK Merkezi ve tüm muhtarlık binaları yardım toplama merkezi olarak belirlendi. Bu merkezlerde toplanan kullanılmamış paketli yardım malzemeleri Bornova Belediyesi Altındağ Spor Salonu’nun altındaki ana yardım toplama merkezinde sınıflandırılıp kolilere konulduktan sonra tırlara yüklendi. Bornova Belediyesi ilk gönderilen TIR’larda battaniye, ayakkabı, kıyafet ve gıda malzemelerine maddelerine ağırlık verdi. Bornova Belediyesi çalışanları ve gönüllüler vatandaşların ulaştırdığı yardım malzemelerini tasnif edip kolileyerek deprem bölgesine ulaştırmaya devam ediyor.

Dayanışmanın parçası oldular

Diğer yandan yardım malzemelerini getirenler, büyük dayanışmayı organize eden Bornova Belediyesi’nin hizmetleri için teşekkür etti. Bir yandan getirdikleri malzemeleri görevlilere teslim ederken bir yandan da enkaz altındaki yakınlarından haber almaya çalışan Bornovalıların kalbi deprem bölgesi için attı. Duygularını dile getiren Bornovalılar, yardım toplama merkezlerindeki olağanüstü çabanın parçası olmanın önemine dikkat çekerek, bu yardımlaşmanın devam etmesi için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söylediler.