Bornova Belediyesi'nin 'Yeşil bir gelecek için' yapacağı çalışmaların ele alındığı toplantıda AB ve Almanya'nın Heidelberg Belediyesi'nin deneyimlerinden de yararlanılarak atılabilecek adımlar üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplam 110 bin Euroluk bütçesinin yüzde 90'ı, 'Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme-2: Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı' tarafından karşılanan BORNBERG Projesi, iklim ve çevre temelli eylemler için Türk ve AB yerel yönetimleri arasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve yerel yönetimlerin kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Bornova Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Bornova Belediyesi'nin Heidelberg Belediyesi ve ENSİA ile birlikte proje ortakları arasında yer alan Yaşar Üniversitesi Ekibi'nden Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu, Bornova'yı ve Türkiye'yi bekleyen iklimle ilgili gelişmeleri ve alınabilecek önlemleri anlattı. Toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Bornova Belediyesi'nin başkan yardımcıları ve birim müdürleri, Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu'nun sunumlarını dinledi.

'HERKESİN PROBLEMİ'

Yenilenebilir Enerjiler üzerine yüksek lisansı bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, "İklimle ilgili konular sadece eğitimli insanların problemi gibi algılanıyor ama aslında herkesin problemi. O nedenle farkındalık oluşturmak istedik. Yolun başındayız. Umarım hem belediyemize hem kentimize hem de insanlığa faydalı bir çalışmayı hep birlikte hayata geçiririz" dedi.

Yoga tutkunları Bayraklı’da buluştu Yoga tutkunları Bayraklı’da buluştu

BÜROKRATLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Yaşar Üniversitesi ekibinden Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Yıldırım, "Üzerinde çalıştığımız daha yeşil, daha enerji verimli, daha sürdürülebilir bir Bornova için, BORNBERG projesiyle ilgili müdürlerimize bilgilendirme yaptık. Projemiz hakkında genel bilgiyi verdikten sonra, yapacağımız çalışmalar ve ihtiyaç analizlerimiz hakkında bilgi verip gelişmeleri aktardık" ifadelerini kullandı.

'AMAÇ FARKINDALIK'

Yaşar Üniversitesi Ekibinden Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Emin Selahattin Umdu, "Bugün BORNBERG projemizin yönetici eğitimlerine başladık. Bu eğitimler sırasında hem bir farkındalık yaratmak istedik hem de Bornova Belediyesi'nin farklı unsurlarının sürdürülebilirlik çalışmalarına verebileceği katkıları değerlendirdik" diye konuştu.(DHA)

Kaynak: dha