CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, borçlarını ödeyen tüketicilerin kredi notlarına ilişkin olumsuz sicillerinin dikkate alınmaması adına hazırladığı "Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması" kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklifin amacı, kredi kartı veya kredi borcu nedeniyle yasal takibe alınan tüketicilerin, borcunu ödemeleri durumunda olumsuz sicillerinin silinmesini sağlamaktır.

İTO kasımda fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı İTO kasımda fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı

Teklifin kabul edilmesi halinde, borcunu ödeyen tüketicilerin kredi notları 5 yıl beklemeden düzeltilecek. Bu sayede, tüketiciler acil ihtiyaçları için tekrar kredi kullanabilecek.

Teklifin gerekçesinde, "Yasal takip başlatılan ya da ödemelerinde gecikmeye düşen tüketiciler Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafında riskli ve kötü sicilli olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama nedeniyle tüketiciler borcun tamamını ödeseler dahi 5 yıl boyunca kredi sicilleri düzeltilmemektedir. Bu sicil kayıtları sebebiyle tüketiciler borçlarının tamamını ödemeleri durumunda bile 5 yıl boyunca acil ihtiyaçları için tekrar kredi kullanamamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Teklif, TBMM'de ilgili komisyonlarda görüşülecek ve sonrasında Genel Kurul'da oylanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ